Meningokok loni v ČR napadl 105 lidí, stejně jako o rok předtím

Celkem 16 lidí nemoci podlehlo. Polovinu onemocnění a celkem 11 obětí si vyžádal meningokok typu B, proti němuž lékaři zatím nemají očkovací vakcínu, informovala dnes ČTK Petra Brabcová z
agentury Hauska & Partner…

PRAHA – Meningokok loni v České republice napadl 105 lidí, tedy zhruba stejný počet jako v předchozím roce. Celkem 16 lidí nemoci podlehlo.

Polovinu onemocnění a celkem 11 obětí si vyžádal meningokok typu B, proti němuž lékaři zatím nemají očkovací vakcínu.

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Pavly Křížové se opakuje přirozený cyklus vyššího a nižšího výskytu tohoto onemocnění. Křivka kulminovala v letech 1995 a 1996, kdy bylo hlášeno více než 200 případů.

V roce 2000 jich bylo 74 a křivka výskytu dosáhla svého minima. V roce 2001 bylo evidováno 108 onemocnění, o rok později 122 a v roce 2003 jich bylo 101.

Bakterii meningokoka má v krku řada lidí, jen někdo ale onemocní. Nemoc se vyskytuje především mezi mladými lidmi ve věku od deseti do 25 let a u malých dětí do čtyř let. U dospělých se objevuje zřídka.

Očkovací látka je vázána na lékařský předpis a očkování provádějí praktičtí lékaři i očkovací centra. V některých státech Evropy je toto očkování součástí pravidelné vakcinace dětí.

V ČR na ně přispívají svým pojištěncům jen některé zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Invazivní meningokokové onemocnění se vyvíjí jako zánět mozkových blan nebo celkové horečnaté onemocnění.

Počáteční příznaky jsou těžko odlišitelné od běžné virózy. Poté nastupuje ospalost, zmatenost, ztuhlost šíje, červené skvrnky na kůži, poruchy vědomí a křeče.

Nemoc postupuje tak rychle, že když nejsou okamžitě nasazena antibiotika, pacienta v krátké době usmrtí. Člověk se může nakazit během celého roku, zejména však v době, kdy se častěji objevují virózy.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!