Meningokokové infekce si za 6,5 roku vyžádaly 36 lidských životů

Každý rok si meningokoková infekce vyžádá v Česku životy několika dětí a zasáhne tak zdrcujícím způsobem do osudů jejich rodin. Další desítky nakažených se celý život potýkají s mnohdy drastickými následky, jako jsou např. amputace končetin či hluchota. Loni se naštěstí Česká republika zařadila mezi země, kde se lze očkovat proti meningokoku B, který má na svědomí většinu těchto úmrtí.

TISKOVÁ ZPRÁVA VZP

Na možnost chránit se pomocí vakcíny si ale Češi teprve zvykají.

VZP chce přispět k rozšíření tohoto způsobu prevence, a nabízí teď proto dětem na očkování proti meningokoku B až 2600 korun.

Příspěvek na nákup vakcíny bylo ve speciálním očkovacím programu možné čerpat už loni – tehdy si ho od VZP pro své děti vyzvedlo 1 768 rodičů. Letos chce pojišťovna proočkovanost zvýšit, a peníze na vakcínu má proto připraveny pro 4 tisíce dětských klientů ve věku od 1 roku do nedovršených 16 let.

Právě děti mladší čtyř let jsou nejohroženější skupinou, což potvrzují i níže uvedená data Státního zdravotního ústavu. Zvýšené riziko platí i pro ty, kdo navštěvují větší kolektivy (školky, školy, ale i kulturní akce atd.). Tam všude je větší pravděpodobnost nákazy. Přenašečem může být až 20 % zdravých lidí. Bakterie se šíří kapénkami.


Úmrtí na invazivní meningokokové onemocnění v letech 2009–2015 dle věku

0–4 roky: 23

5–9 let: 2

15–19 let: 4

20–24 let: 1

25–34 let: 1

35–44 let: 2

55–64 let: 1

nad 65 let: 2

Celkem: 36

Zdroj: SZÚ


Také zatím jedinou letošní obětí meningokoka byla holčička z Olomouckého kraje spadající svým věkem právě do uvedené nejohroženější skupiny. I jí se stal osudným meningokok séroskupiny B, který má na svědomí polovinu všech úmrtí na invazivní meningokoková onemocnění od roku 2009.

Nabídka příspěvku, se kterou od 1. 9. 2015 přichází VZP, se týká vakcíny Bexsero. Očkování sestává ze dvou dávek. V případě pořízení očkovací látky v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost nebo v očkovacích centrech mají klienti VZP garantovánu zvýhodněnou nákupní cenu jedné dávky v maximální výši 2 600 Kč. Tuto částku si pak navíc mohou nechat od VZP proplatit.

Průběh onemocnění je často velmi rychlý – meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Bez okamžité léčby hrozí vážné následky jako například amputace končetin, ztráta sluchu, mentální porucha či selhání ledvin. V krajních případech může nastat do 24 hodin smrt. Jen za poslední dva roky vydala VZP za léčbu všech pacientů s invazivním meningokokovým onemocněním dohromady 8 milionů korun. Očkování může být účinnou ochranou.

Ohodnoťte tento článek!