Menší nemocnice budou opět na prodej

Titulní obrázek

Poslední pokus o prodej či pronájem berounské nemocnice z majetku kraje skončil krachem. O nemocnici se do výběrového řízení vyhlášeného v době legislativní nejistoty žádný zájemce nepřihlásil. To se ovšem teď pravděpodobně změní…

Středočeský kraj si chce nechat jen pětici v Benešově, Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně a Příbrami

Ústavní soud totiž ve středu zrušil na základě stížnosti senátorů za ODS a zastupitelstva Středočeského kraje část zákona o veřejných neziskových nemocnicích, která nařizovala kraji převést jeho nemocnice na neziskové společnosti. „Jsem rád, že Ústavní soud svým rozhodnutím potvrdil, že tento zákon neměl s demokratickými principy mnoho společného. Nyní budeme pokračovat v tom, co jsme začali, a znovu vyhlásíme výběrová řízení,“ řekl Právu středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Kraj si chce ponechat ve svém majetku jen oblastní nemocnice Benešov, Mladá Boleslav, Kladno, Kolín a Příbram, ostatních jedenáct zdravotnických zařízení hodlá nabídnout soukromým zájemcům.

Opozice svůj boj o tyto nemocnice a jejich zachování v rukou veřejných ale nevzdává, ačkoli šance má vzhledem k politickému složení krajského zastupitelstva pramalé. „Kraj nyní může ještě dobrovolně nemocnice na neziskové organizace převést. Jedině tak bude garantováno zachování rozsahu péče a spádovost, jedině tak se zamezí vytunelování nemocnic, omezování jejich péče a krachu, což může být výsledkem privatizace nemocnic,“ opakoval šéf středočeských zastupitelů Richard Dolejš, podle něhož nelze do zdravotnictví vnášet tržní prvky v takové míře, jak to chce dělat pravice.

Nabídnout nemocnice chce kraj i přesto, že jejich souhrnné hospodaření je podle nedávno zveřejněných hospodářských výsledků kladné. Ačkoli se tři nemocnice stále zmítají ve ztrátě – nemocnice v Příbrami, Nymburce a Hořovicích – ostatní jsou v plusu. Celkem středočeské nemocnice vydělaly 120 miliónů korun. Ani to ale není podle vedení kraje důvod k tomu, aby odstoupilo od úmyslu malé nemocnice prodat či pronajmout. „Je nastartovaná koncepce kraje a není důvod od ní ustupovat,“ uvedl radní kraje Josef Kantůrek (ODS), odpovědný za zdravotnictví.

Podle mluvčího kraje Martina Kupky je záměrem dostat úroveň léčení v oblastních nemocnicích na evropský standard, k čemuž jsou potřeba miliardové investice. „Bylo by nespravedlivé vůči velkým nemocnicím, které jsou schopny se udržet v zisku, aby jejich peníze byly přesunovány do menších zařízení. Chceme tuto starost, udržet malé nemocnice životaschopné, přenechat někomu jinému a směrovat investice kraje do oblastních nemocnic,“ řekl Kupka.

Podle Dolejše by ale východiskem z této situace mohly být bezúplatné převody nemocnic na města. „Pokusíme se domluvit s místními samosprávami, aby požádaly kraj o bezúplatný převod. Pokud nemá hejtman Bendl s nemocnicemi nějaké vedlejší úmysly, pak by měl přistoupit na převody na obce, jak se to dělá například s domovy důchodců. Tím by zůstaly nemocnice pod veřejnou kontrolou,“ nabádal Dolejš.

O převod žádal už například Nymburk, ale zatím nebyl vyslyšen, naopak například mělnická radnice v minulosti uváděla, že o převod nemocnice do svého majetku zájem nemá, protože si byla vědoma velké finanční zátěže, kterou by to městu přineslo.

Právo

Menší nemocnice budou opět na prodej
Ohodnoťte tento článek!