Menší nemocnice se nedohodly s VZP na výši záloh za péči

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) se dnes nedohodla s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) na výši záloh za péči pro tento rok, řekl ČTK právník AČMN Stanislav Fiala.

Nabídnuté zálohy podle něj nestačí na slíbené zvýšení platů. Nemocnice sice podle úhradové vyhlášky mohou letos zvýšit výkon a vydělat víc, peníze za to ale dostanou až v doplatku v půli roku 2013. Platy přitom mají zvýšit od letošního ledna.

Nemocnice se podle Fialy obávají protestů odborů, kterým vláda slíbila letos nárůst platů o deset procent. Odbory svolaly na 21. února jednání o platech, pozvali na ně zástupce nemocnic i ministra Leoše Hegera (TOP 09).

„Žádné zvyšování platů po dnešku nepřipadá v úvahu. VZP nabídla zálohy ve výši závěru roku 2011. Je to sice více, než před týdnem nabídly zaměstnanecké pojišťovny, které dávají zálohu vypočtenou z roku 2010, ale nepokryje to ani inflaci a DPH,“ řekl Fiala.

Platy bude podle něj možné z těchto příjmů snad udržet na současné výši, v žádném případě ale nebude možné je zvýšit.

Heger dnes novinářům řekl, že úhradová vyhláška dává menším nemocnicím možnost vydělat si letos až o 4,5 procenta víc, fakultní a další státní nemocnice mohou získat až o dvě procenta více. To Fiala nepopřel, jen připomněl, že zvýšený výkon se odrazí v doplatcích až příští rok.

Menší a krajské nemocnice, které jsou sdruženy v AČMN, se podle Fialy nebudou kvůli platům obracet na kraje, jak jim to dnes doporučil Heger. „Zvýšení platů slíbili pan ministr a vláda lékařům a nedali na to peníze,“ poznamenal. Kraje podle dnešního vyjádření šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) na dotace nemocnicím nemají.

Podle Fialy by ani nemělo smysl, aby se AČMN obrátila s žádostí o dotace na kraje, protože ze 130 členských nemocnic jen asi 60 patří krajům, ostatní jsou nemocnice městské, církevní a soukromé. Kraje k nim tedy nemají žádnou povinnost.

Ohodnoťte tento článek!