Menší nemocnice se poradí o společném postupu,když nebudou peníze

jednání, management, smlouva, dohoda

Na mimořádném shromáždění se dnes zástupci menších nemocnic z celé ČR poradí o společném postupu, když jim nebudou stačit peníze od pojišťoven na péči a růst platů.

Ministerstvo zdravotnictví má čtyři varianty úhradové vyhlášky pro příští rok, ve dvou peníze na platy nejsou. Pojišťovny vypovědí všem nemocnicím smlouvy. Nemocnicím hrozí, že dostanou horší smlouvy než dosud. Některé nemocnice možná dokonce skončí.

Na dnešní jednání delegátů Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) jsou pozváni ministr Leoš Heger (TOP 09), zástupci asociací krajů, krajských nemocnic, zdravotních pojišťoven, odborů a pacientů.

AČMN, která sdružuje 129 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, dala minulý týden žalobu na pojišťovny kvůli hromadné výpovědi smluv. Obrátila se také na antimonopolní úřad s žádostí, aby ochránil nemocnice před kartelovou dohodou pojišťoven.

Pojišťovny chtějí zrušit nadbytečná akutní lůžka, posílit jednodenní chirurgii a ambulantní péči v nemocnicích, které jsou levnější než dlouhé hospitalizace.

Ministerstvo chce podnítit nemocnice k takovým změnám v organizaci práce, aby léčily efektivněji. Změnit se má systém plateb od pojišťoven – nemocnice místo nynějších pevných rozpočtů dostanou platbu za pacienta, za stejnou operaci bude stejná platba ve všech nemocnicích.

Ohodnoťte tento článek!