Přejít na obsah

Menší pojišťovny se složí na VZP. Třemi miliardami

zpět
6.6.2011
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.marietta.edu

peníze | Zdroj: www.marietta.edu

 

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny přijdou o část peněz, které se jim podařilo uspořit. Ministr zdravotnictví Leoš Heger totiž počítá s tím, že se „složí“ na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Celkově z jejich kont přečerpá zhruba tři miliardy korun.

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Trest za dobré hospodaření: i tak je menšími zdravotními pojišťovnami popisován záměr ministerstva zdravotnictví „znárodnit“ tři miliardy korun a přeposlat je na účet Všeobecné zdravotní pojišťovny. Té totiž chybí větší rezervy k tomu, aby mohla v příštím roce péči proplácet.

Jenže zaměstnaneckým pojišťovnám se plán ministerstva příliš nezamlouvá.

„Myslíme, že to není správné, aby politici trestali ty, kteří dobře hospodaří. Jsou to peníze našich klientů, nemůžeme je vzít a nalít někam, kudy protečou. VZP nenakupuje péči efektivně a ostatní na to mají doplácet,“ vysvětlil pro Hospodářské noviny Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

„Zvážíme právní kroky. Naši odborníci posoudí, jestli to není protiústavní,“ dodal.

MZ soudní spory připouští

Samo ministerstvo si je vědomo toho, že takový krok může vyvolat ostrou kritiku a případné soudní spory. „Řešili jsme to a převážilo stanovisko, že jde o peníze určené na zdravotní péči, a to zůstane dodrženo. Právní pochybnosti jsou ale na místě,“ připouští dále pro HN náměstek ministra Petr Nosek.

„Vzhledem k tomu, v jaké situaci teď jsme, se usoudilo, že není optimální, aby leželo patnáct miliard korun na fondech pojišťoven,“ dodává dále Nosek.

Když se – podle Noska – třetina přebytků přerozdělí rovnoměrně mezi všechny pojišťovny, žádná z nich by neměla skončit v minusu.

Do budoucna tak chce ministerstvo peníze z pojistného lépe přerozdělovat raději předem. Dnes přitom přihlíží především k věku pojištěnců, nově se má více zohlednit, jak jsou jednotliví pacienti nákladní.


Komentovat článek: Menší pojišťovny se složí na VZP. Třemi…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Menší pojišťovny se složí na VZP. Třemi…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Mirka Jak to teda je!!  | 7. 06. 2011 14:45

Jedni si vše platí na dřevo ,nebo taky do šuplíku jako černou ekonomiku.Nyní tito plátci budou doplácet na ty co pustili žilou /bez hospodaření/ jiní .Správně nehospodařili,platili si nadměrné platy a prémie-za NIC.Za to ,že jsou v práci nebo někde kdoví kde a s práci nesouvisí.Co to je tady za bordel!!Přece erár a zněj si nejde brát jak se někomu zrovna zachce.

Hawkie Zdravotní pojišťovny  | 7. 06. 2011 11:49

Hlavní problém je pojistný kmen VZP, složený převážně ze státních pojištěnců, za který stát platí pouze třetinu jejich reálných nákladů. Pak by to bylo šumafuk. takhle je VZP nucena okrádat všechny zúčastněné. Nicméně jsem všemi deseti pro zákaz majority na pseudotrhu zdravotního pojištění

tgm Být u VZP - vtip.  | 6. 06. 2011 17:35

Opravdu nechápu blázny, kteří ještě u VZP zůstávají. Regulují co mohou, neproplácí pomůcky, lázně, neplatí doktorům - brzy zkrachuje. Utečte k 1.7. kdo můžete.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné