Přejít na obsah

Měřítkem v léčebnách je zdraví

zpět
23.3.2010
senioři, ldn
zvětšitsenioři, ldnZdroj: www.gastonboomersmonthly.com

senioři, ldn | Zdroj: www.gastonboomersmonthly.com

 

Ombudsman Otakar Motejl říká, že léčebny dlouhodobě nemocných nemohou po devadesáti dnech automaticky rušit pobyty pacientů.

„Léčebny dlouhodobě nemocných souvisí s celou kaskádou péče, a proto vyžadují složitější a širší vysvětlení,“ sdělila k tématu předsedkyně představenstva dačické nemocnice Miroslava Člupková s tím, že slíbila Deníku podrobnější vyjádření později.

Jednoznačné vysvětlení zatím neposkytli ani v jindřichohradecké nemocnici. Podle ombudsmana mohou být obavy z tříměsíčního limitu pozůstatkem praxe v 90.letech, kdy skutečně metodický pokyn ministerstva zdravotnictví stanovoval tři měsíce jako období, v němž je možné zvládnout následnou péčí většinu zdravotních problémů pacientů léčeben dlouhodobě nemocných.

Pojišťovny tehdy pro delší hospitalizaci vyžadovaly schválení revizním lékařem.Délka hospitalizace v léčebně dlouhodobě nemocných není podle veřejného ochránce práv omezena žádným právním předpisem a řídí se pouze zdravotním stavem pacienta.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zdravotní péči hradí i po 90 dnech a žádnými limity se neřídí. Stěžejní je pro ni tedy zdravotní stav pacienta. „Pokud existuje zdravotní indikace k pobytu v léčebně dlouhodobě nemocných, vždy ji hradíme bez jakéhokoli omezení,“ informoval specialista marketingu a komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny v Českých Budějovicích Viktor Lavička.

Pacient z léčebny dlouhodobě nemocných odchází například také do domova pro seniory. „Vždy, když je pacient zdravý natolik, že může být propuštěn do domácího ošetřování, může být také klientem domova pro seniory. V domově pro seniory je pro klienty zajištěna ošetřovatelská péče,“ řekl ředitel Centra sociálních služeb v Jindřichově Hradci Jiří Blížil.


Autoři

Renata Pávková, Regionální deník

Komentovat článek: Měřítkem v léčebnách je zdraví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Měřítkem v léčebnách je zdraví

Komentáře

1 komentář
BLB To je betl!  | 24. 03. 2010 09:47

Vždyť po 90 dnech mají LDN problémy s proplacením zdravotní péče! Myslím si, že se nic nezměnilo. Proto si dlouhodoběji nemocného v nemocnicích přehazují mezi sebou různá oddělení jako horký brambor!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné