Přejít na obsah

Města odmítají rušení pohotovostí v Pardubickém kraji

zpět
21.12.2009
lékař, ordinace, praktik
zvětšitlékař, ordinace, praktikZdroj: www.mdk.niedrsachsen.de

lékař, ordinace, praktik | Zdroj: www.mdk.niedrsachsen.de

 

Radnicím měst v Pardubickém kraji, kde dosud funguje lékařská pohotovost mimo areály nemocnic, se nelíbí rozhodnutí kraje tuto službu z úsporných důvodů zrušit.

Většina z nich se dozvěděla o plánu kraje až z médií a omezení lékařské služby první pomoci odmítá, zjistila ČTK u oslovených starostů. Vedení kraje chystá s městy příští týden schůzku.

V současnosti existuje pohotovost ve všech pěti nemocnicích kraje v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí, kde má nadále zůstat. Další stanoviště lékařské služby první pomoci jsou v Přelouči na Pardubicku, Hlinsku, Skutči a Seči na Chrudimsku, Moravské Třebové na Svitavsku a Červené Vodě, Vysokém Mýtě, Lanškrouně a Žamberku na Orlickoústecku. Kraj chce kvůli velké vzdálenosti od nemocnic ponechat pouze pohotovost v Hlinsku a Červené Vodě.

„Se zrušením pohotovosti absolutně nesouhlasím,“ uvedl starosta Žamberka Jiří Dytrt. Obává se, že kvalita zdravotní péče se tím sníží. „Nejbližší nemocnice je vzdálená 20 kilometrů v Ústí nad Orlicí,“ řekl Dytrt.

Podobně mluví i další starostové. „Záměr kraje zrušit od ledna pohotovostní služby nás velice mrzí, protože negativní dopady tohoto rozhodnutí pocítí právě občané, o které by mělo jít především,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Podle ní by se kraj měl snažit zajistit pohotovost pomocí obvodních lékařů. „Město tuto službu finančně dotovat nebude, neboť je to dle mého názoru principiálně špatně,“ dodala Burešová.

Negativně vnímá rušení pohotovostí Vysoké Mýto i Lanškroun, s nímž nikdo otázku zrušení či spolufinancování této služby neprojednával.

Mírnější je jen vedení Seče, kde pohotovost funguje pouze v letní rekreační sezoně. „Spíše bychom chtěli, aby tady byla rychlá záchranná služba, na tu bychom možná byli ochotni i nějakou tou tisícikorunou kraji přispět,“ řekl ČTK starosta Lubor Schmitt.


Komentovat článek: Města odmítají rušení pohotovostí v Pardubickém…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Města odmítají rušení pohotovostí v Pardubickém…

Komentáře

další 4 komentáře
Toppisch za služby se má řadně platit!  | 22. 12. 2009 08:55

Když řádně zaplatí objednavatel služby lékařům ve stejné ceně jak je v EU zvykem, nemá co hejtman řešit! Kvalifikovaný odborník má na kapitlalistickém trhu určenou bonitu. Český absolvent medicíny má v Německu bonitu 3000 -4000 Euro. Všichni se pakují ale od lékaře chtějí charitu, která nemá v EU paritu. T.W.

Toppisch Zase jedna podpásovka  | 22. 12. 2009 08:47

Nemocnice nejsou určeny pro zajišťovnání LSPP - mají jiné úkoly .Budou to ředitelé dělat z donucení ,aby nepřišli o dobré placené místečko s platem či mzdou 99 999,-Kč i když dělají dluhy! T.W.

k.k.k. Bozemuj  | 21. 12. 2009 16:15

Prestante uz konecne michat praktiky a lspp. Pohotovost je sluzbou samostatnou, na praci praktika zcela nezavislou a financovanou z jinych zdroju. Praktik pracuje v ordinaci, kazdy den ve sve ordinacni dobe. Za toto ma nejake finance od ZP. Tim jeho ukol konci. LSPP si vymysleji hlavne politici, aby byli u verejnosti hezci. Dale pak po LSPP touzi vohnouti, co se jim nechce cekat dopoledne v cekarne. Potiziste, vypite makovice a jina podobna verejnost je dalsim konzumentem lspp. Na lspp si kraje musi sehnat penize a taky lidi. Jde prece jen ze strany lekarskeho personalu o praci navic, v dobe volna a klidu. Tim je dano i to, ze pohotovost muze slouzit kazdy samostatne pracujici lekar, nikoliv jen praktik. Jenze o tom je problem. Za par korun navic jeste okrouhanych zdanenim nechce nikdo nest kuzi na trh. A proc taky? Protoze medicina je poslani? Hahaha. Nenechte se vysmat. Za 300 na hodinu mi v minulem tydnu prisel jeden smudla vymenit vodomer...No a takovych jedincu vyprodukuji za jedno posezeni hromadku a kdyz pritlacim, tak dve. On ale nasi praci delat nemuze..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné