Město chce metropolitní nemocnici

Titulní obrázek

Už několik dnů zbývá zaměstnancům FN na Bulovce, než se dozví, zda se nemocnice, kde pracují, stane metropolitní. Magistát o tomto záměru informoval sice už před několika měsíci, ale výsledky studie proveditelnosti, která ukáže, zda je takový krok vůbec možný, mají být hotovy do konce ledna…

Před dvěma dny vedení klinik navštívili primátor Pavel Bém a radní pro zdravotnictví Milan Pešák. Podle mluvčího Bulovky Petra Macha zaměstnance ujistil o jednom: Praha o metropolitní nemocnici stojí, a Bulovka je pro ni z několika důvodů vhodná. Město totiž nejenže vlastní asi 80 procent pozemků a 40 procent budov, ale navíc nechce přijít o špičková oddělení infekčních nemocí či onkologie. „Pokud by se Bulovka metropolitní nemocnicí stala, pro pacienty by se toho příliš nezměnilo. Zřejmě bychom ale rozšířili počet zdravotně – sociálních lůžek pro starší občany,“ řekl Deníku Mach.

Zdravotně sociální lůžka slouží klientům, kteří již nevyžadují ústavní léčení, ale neobejdou se bez pomoci jiné osoby. Lůžko může být pro člověka útočištěm, než se najde jiné řešení. V Praze je takových míst nedostatek. Bulovka by podle magistrátu převzala také péči o zaměstnance městských organizací. Zdejší lékaři by se tak starali například o pracovníky dopravních podniků nebo magistrátu. Jak uvedl radní pro zdravotnictví Milan Pešák, nemocnice by sloužila i mimopražským. Podle Macha už ale zdravotníci nedělají při příjmu rozdíly ani teď. „Pokud se někdo z jiné části Prahy rozhodl, že se chce uzdravovat u nás, neodmítli jsme ho. Výjimkou byly jen náročné operace,“ doplnil Mach. Přeměna Bulovky na metropolitní nemocnici souvisí s celkovou proměnou pražského zdravotnictví, kterou chystá ministerstvo. Jakou roli ale bude zřízení v Libni hrát, nelze přesně říct. „V žádném případě nezanikne. Za loňský rok snad nebylo ani ve ztrátě,“ odmítl spekulaci Pešák.

Lucie Boháčová, Jitka Eisenhammerová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!