Přejít na obsah

Město: Milosrdné si nakonec vyřeší ředitel nemocnice

zpět
24.3.2011
dokumenty, jednání, management, pero, podpis, smlouva
zvětšitdokumenty, jednání, management, pero, podpis, smlouvaZdroj: aceonlineschools.com

dokumenty, jednání, management, pero, podpis, smlouva | Zdroj: aceonlineschools.com

 

Brněnští radní se včera rozhodli, co dělat po rozpadu tamního anesteziologického týmu s Nemocnicí Milosrdných bratří. Nechají řešení krize v režii tamního ředitele.

Co s ní? Vydržte. Připravili jsme čtyři řešení, ve středu je prodiskutujeme a vybereme to nejlepší. To vzkázala minulý týden primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská pacientům a zaměstnancům brněnské Nemocnice Milosrdných bratří.

Na konci února odtamtud odešel prakticky celý tým lékařů ARO, od té doby zařízení v Polní ulici bojuje s krizí. Po včerejšku je ale všechno zase trochu jinak. Brněnští radní se rozhodli, že řešení krize prostě nechají na šéfovi nemocnice Josefu Drbalovi.

Členové městské rady mu včera uložili provoz nemocnice stabilizovat v co nejkratším možném čase. „O svých krocích bude nyní radu informovat nejméně jednou za čtrnáct dní. Manažerem odpovědným za chod nemocnice je on. A je pouze na něm, kterou z možných variant řešení zvolí,“ konstatovala Bohuňovská, která má problematiku brněnského zdravotnictví jako radní na starost.

Drbala úkol příliš nezaskočil. Problémy, které způsobil kolaps ARO, doteď řešil hlavně on. Jasno má i v tom, jak pokračovat. „Upřednostňuji zachování péče v celém rozsahu bez pomoci jiných zařízení,“ řekl Drbal, který nemocnici od ledna řídí.

Zároveň si však jeho plán vyžádá výrazné změny. Tou hlavní je spojení interní a pooperační intenzivní péče do jediného oddělení. Ředitel počítá s tím, že z dvaceti lůžek jich zbude jen osmnáct. A díky novému uspořádání bude nemocnice potřebovat o tři až čtyři anesteziology méně. Právě lékaři této odbornosti jí teď zoufale schází.

Z původního dvanáctičlenného týmu totiž 1. března do práce nastoupil pouze primář. Ostatní doktoři se s Drbalem nepohodli, obvinili ho z šíření dusné atmosféry. A nestáhli výpovědi podané na podporu akce Děkujeme, odcházíme.

Nemocnice po jejich odchodu omezila výkony vyžadující zásah anesteziologa na minimum. Někteří členové bývalého ARO tehdy Bohuňovské navrhli sloučení nemocnice s jiným městským zařízením, brněnskou úrazovkou.

Z jednání mezi městem a nemocnicí ale vzešly hned čtyři záchranné plány. Že si je radní včera oproti původním informacím nechali pro sebe, některé členy opozice zaskočilo.

„Působí to na mě trochu bezradně. Kdyby radní věděli, co dělat, ředitele v tom nenechají,“ poznamenal zastupitel Martin Ander ze Strany zelených. Ještě větší výhrady měl lidovec Daniel Rychnovský, který nemocnici před Drbalem vedl a nyní v ní pracuje jako lékař.

„Je to naprosto bezkoncepční postup, který směřuje k likvidaci nemocnice,“ obává se Daniel Rychnovský. Naopak Irena Matonohová z TOP 09 dala vedení města za pravdu. „Ředitel má situaci pod kontrolou, k zásahu ze strany města není důvod,“ myslí si zastupitelka. Podobně to vidí radní Oliver Pospíšil.

„Znalosti průměrného člena městské rady o fungování nemocnice se nemohou měřit s kompetencemi ředitele. Proto dostal pravomoc a odpovědnost situaci řešit,“ řekl Pospíšil.


Autoři

Lucie Hrabcová, Regionální deník

Komentovat článek: Město: Milosrdné si nakonec vyřeší ředitel…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Město: Milosrdné si nakonec vyřeší ředitel…

Komentáře

dalších 5 komentářů
VK Kdyz se saha na penize...  | 24. 03. 2011 23:34

Za situace, kdy se u Milošů nadále slouží na DPČ, jen aby byla hodinová mzda nižší, než zákonný příplatek za přesčas, zní to tvrzení poněkud komicky. Nota bene, navíc když externím árařům musí zatraceně přitlačit oproti neexistujícím kmenovým. A jsem moc zvědav, co budou ty ostatní "zrovnoprávněné" odbornosti bez anestézie dělat, patrně rovnoprávně sedět na úřadu práce - a to platí zejména pro sestry, instumentářky, zdaleka ne jen pro chirurgy, gyndaře. A ukažte mi špitál, který si při obdobné struktuře odborností, tj. obrovská interna se starým spádem, chirurgie, gynekologie vč. porodnice a LDN, na sebe vydělá.

MM Kdyz se saha na penize...  | 24. 03. 2011 20:42

Lekari z ARO neobhajili svoji "nadrazenost" a vysadni postaveni vuci ostatnim odbornostem v nemocnici po prichodu noveho reditele. Dale se nemohli srovnat s narovnanim tarifu za sluzby, i za situace, ze i podle noveho rozvrstveni meli nejlepsi tarify. Mesto chce nemocnici privest do stavu, kdy bude schopna si na sebe vydelat. V soucasne situaci nemocnice dostava dotaci od mesta 50 milionu korun rocne. Bez teto podpory by byla rocne ve ztrate temer celou castkou tedy kolem 50 milionu korun. Jen podotykam, ze je to vizitka jiste dlouholete prace predchozi garnitury. Ve chvili kdy novy reditel nadzvedava poklicku aby videl jak se to u Milosrdnych vari, dochazi k ventilovani pary. Kdyz se sahne na penize.... reakce nemuze byt jina.

VK Likvidace  | 24. 03. 2011 11:02

Je to ještě trochu jinak. Intenzivní péče u Milošů zcela jednoduše neexistuje, zbyl primář + sbor proměnlivého počtu obskurních externistů docházejících přes den a na službu. Plánovaná operativa flikovaná, za dalších čtrnáct dní jim pojišťovny seberou smlouvy a ani porodnici se nemůže podařit udržet. Kde byla jistá rezerva, tak v tom, že o JIP operativních oborů se starali áraři podle soudobého konceptu, ta se dá skutečně převést na chirurgy. Byť to není ideální, nouzově se 2-3 lidi ušetří. Ale bez minimálně6-7 dalších kmenových anesteziologů prostě chirurgie, gynda a (hlavně) porodnice prostě do půlky dubna skončí. A nevšiml jsem si, že by áraři, navíc atestovaní, rostli na stromech a poflakovali se bez zaměstnání na každém rohu. Nota bene když jim ředitel nenabídne nic navíc, špitál je to sub-okresního formátu a pokud se provoz zredukuje, ani mladé nebudou moct vychovávat, tím tam ani ti nepůjdou. O osobnostním svérázu ředitele vůbec nemluvím.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné