Město: Milosrdné si nakonec vyřeší ředitel nemocnice

dokumenty, jednání, management, pero, podpis, smlouva

Brněnští radní se včera rozhodli, co dělat po rozpadu tamního anesteziologického týmu s Nemocnicí Milosrdných bratří. Nechají řešení krize v režii tamního ředitele.

Co s ní? Vydržte. Připravili jsme čtyři řešení, ve středu je prodiskutujeme a vybereme to nejlepší. To vzkázala minulý týden primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská pacientům a zaměstnancům brněnské Nemocnice Milosrdných bratří.

Na konci února odtamtud odešel prakticky celý tým lékařů ARO, od té doby zařízení v Polní ulici bojuje s krizí. Po včerejšku je ale všechno zase trochu jinak. Brněnští radní se rozhodli, že řešení krize prostě nechají na šéfovi nemocnice Josefu Drbalovi.

Členové městské rady mu včera uložili provoz nemocnice stabilizovat v co nejkratším možném čase. „O svých krocích bude nyní radu informovat nejméně jednou za čtrnáct dní. Manažerem odpovědným za chod nemocnice je on. A je pouze na něm, kterou z možných variant řešení zvolí,“ konstatovala Bohuňovská, která má problematiku brněnského zdravotnictví jako radní na starost.

Drbala úkol příliš nezaskočil. Problémy, které způsobil kolaps ARO, doteď řešil hlavně on. Jasno má i v tom, jak pokračovat. „Upřednostňuji zachování péče v celém rozsahu bez pomoci jiných zařízení,“ řekl Drbal, který nemocnici od ledna řídí.

Zároveň si však jeho plán vyžádá výrazné změny. Tou hlavní je spojení interní a pooperační intenzivní péče do jediného oddělení. Ředitel počítá s tím, že z dvaceti lůžek jich zbude jen osmnáct. A díky novému uspořádání bude nemocnice potřebovat o tři až čtyři anesteziology méně. Právě lékaři této odbornosti jí teď zoufale schází.

Z původního dvanáctičlenného týmu totiž 1. března do práce nastoupil pouze primář. Ostatní doktoři se s Drbalem nepohodli, obvinili ho z šíření dusné atmosféry. A nestáhli výpovědi podané na podporu akce Děkujeme, odcházíme.

Nemocnice po jejich odchodu omezila výkony vyžadující zásah anesteziologa na minimum. Někteří členové bývalého ARO tehdy Bohuňovské navrhli sloučení nemocnice s jiným městským zařízením, brněnskou úrazovkou.

Z jednání mezi městem a nemocnicí ale vzešly hned čtyři záchranné plány. Že si je radní včera oproti původním informacím nechali pro sebe, některé členy opozice zaskočilo.

„Působí to na mě trochu bezradně. Kdyby radní věděli, co dělat, ředitele v tom nenechají,“ poznamenal zastupitel Martin Ander ze Strany zelených. Ještě větší výhrady měl lidovec Daniel Rychnovský, který nemocnici před Drbalem vedl a nyní v ní pracuje jako lékař.

„Je to naprosto bezkoncepční postup, který směřuje k likvidaci nemocnice,“ obává se Daniel Rychnovský. Naopak Irena Matonohová z TOP 09 dala vedení města za pravdu. „Ředitel má situaci pod kontrolou, k zásahu ze strany města není důvod,“ myslí si zastupitelka. Podobně to vidí radní Oliver Pospíšil.

„Znalosti průměrného člena městské rady o fungování nemocnice se nemohou měřit s kompetencemi ředitele. Proto dostal pravomoc a odpovědnost situaci řešit,“ řekl Pospíšil.

Město: Milosrdné si nakonec vyřeší ředitel nemocnice
Ohodnoťte tento článek!