Město Nymburk koupí nemocnici a bude ji provozovat

dokumenty, dotazník, jednání

Město Nymburk odkoupí stoprocentní podíl společnosti Nemocnice Nymburk s.r.o., která zdravotnické zařízení provozuje. Koupí jej za 5,3 milionu korun, nemocnice má nyní devítimilionový dluh.

Rozhodli o tom nymburští zastupitelé.

Město v současné době vlastní objekt nemocnice, o vstupu do společnosti Nemocnice Nymburk jednali zastupitelé už 16. března.

„Zastupitelé si vyžádali informace o vývoji závazků nemocnice Nymburk, přehled výdajů souvisejících s koupí nemocnice Nymburk a přehled výdajů souvisejících s provozem nemocnice Nymburk,“ řekla ČTK mluvčí města Markéta Tomčíková. Chtějí, aby nemocnice dál fungovala. Má dlouhodobé finanční problémy, podle provedeného auditu je ale nemocnice schopna své dluhy z minulosti splácet.

Zastupitelé se obávali, aby se neobjevily další závazky nemocnice. Od roku 2007 má nymburská nemocnice třetího provozovatele. Současný přebíral zařízení s dluhy ve výši 11 milionů korun, splaceny má zatím miliony dva. Město má šanci dát situaci v nemocnici do pořádku, může využít vícezdrojové financování. „Chtěli bychom přejí na vícezdrojové financování a dotace. O to soukromý subjekt žádat nemůže,“ uvedl starosta města Miloš Petera (ČSSD).

V současné době Nymburk zpracovává projekt pro Regionální operační program Střední Čechy na vybudování a provoz radiodiagnostického a sonografického pracoviště v nemocnici. Žádosti musí být podány do 31. března, proto bylo nutné rychle rozhodnout o majetkovém vstupu města Nymburk do společnosti Nemocnice Nymburk.

Petera uvedl, že úředníci připravují také podklady pro zateplení zdravotnického zařízení, o peníze požádá Nymburk z výzvy operačního programu životní prostředí a z programu Zelená úsporám.

Město si chce nemocnici ponechat na období jednoho až dvou let a stabilizovat její chod. Pak zastupitelé rozhodnou, co s nemocnicí dál. Je možné, že by mohl do nemocnice vstoupit silný spoluinvestor.

Město Nymburk koupí nemocnici a bude ji provozovat
Ohodnoťte tento článek!