Město trvá na nemocnici se čtyřmi obory a bez dotací

Titulní obrázek

Návrh prodeje stoprocentního podílu na společnosti Nemocnice Kutná Hora pražské společnosti Medistyl – Pharma na zasedání zastupitelstva o jeden hlas neprošel. Sbor zastupitelů se cítil zaskočen návrhem kolegy, který vyslovil jméno konkrétní společnosti…

Konkrétní nabídce na koupi kutnohorské nemocnice řekli sice zastupitelé zatím ne, ale definitivně si ujasnili podmínky, za kterých jsou ochotni předat zdravotnické zařízení strategickému partnerovi.

Návrh prodeje stoprocentního podílu na společnosti Nemocnice Kutná Hora pražské společnosti Medistyl – Pharma na úterním zasedání zastupitelstva o jeden hlas neprošel. Sbor zastupitelů se cítil zaskočen návrhem kolegy Jana Havlovice (SOC), který vyslovil jméno konkrétní společnosti.

„Měla podobnou transakci připravenou při prodeji či pronájmu nemocnice v Nymburce, kde skončila na druhém místě,“ vysvětlil připravenost společnosti převzít nemocnici od října Jan Havlovic. Podle jeho slov přistoupili k tomuto návrhu i z důvodu, že prodlužující se čas odčerpává prostředky z rozpočtu města v podobě provozních dotací.

„Výbor doporučuje jednání o zachování čtyř medicínských oborů,“ zdůraznila za výbor Magdalena Havlovicová (SOC). To bylo kromě požadavku odpojení provozní zátěže od města hlavním kritériem pro strategického partnera.

„Lepšího, rychlejšího, připravenějšího a nejlépe odpovídajícího požadavkům, majitele nemocnice nemůže občan Kutné Hory získat,“ obhajovala hlasovaný návrh. S podmínkami neměl problém ani člen koalice.

„Nedokážu si představit, že prodáme stamilionový majetek bez poptávkového nebo výběrového řízení, které nebude podle zákona vyvěšeno,“ zdůraznil Václav Vančura (VPM).

Na možnost případné kolize s legislativou, zatažení do vleklého soudního sporu a zablokování dalších jednání o nemocnici upozornil starosta s tím, že by se mělo konečné rozhodnutí zvážit. Poté došlo ke shodě na záměru vypsání výběrového řízení.

Do hry by se tak měli vrátit i další zájemci, se kterými vyjednával tým výboru pro zdravotnictví. „Nechť si všechny tři společnosti, které zůstaly v užším hledáčku, zasoutěží,“ vyjádřil se starosta Ivo Šalátek (ODS).

Požadují tedy, aby každá ze společností uvedla svou nabídku včetně garance počtu oboru zdravotnické péče, které by zachovala. „V soutěži se dávají ty nejlepší podmínky,“ dodal s tím, že si pak vyberou ty nejlepší podmínky.

Jitka Pokorná, Regionální deníky

Město trvá na nemocnici se čtyřmi obory a bez dotací
Ohodnoťte tento článek!