Město věří, že úrazovku získá

Titulní obrázek

Brněnští radní věří, že Úrazová nemocnice bude převedena na město. Po schválení příslušného návrhu zákona ve Sněmovně už zbývá jen souhlas horní komory parlamentu a prezidentův podpis. Co bude s touto nemocnicí dál, o tom bude vedení města Brna jednat se všemi zainteresovanými, jasno by chtělo mít do dvou až tří let. Zatím by úrazovka měla fungovat jako dosud, sdělil ve středu primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), lékař a donedávna ředitel Nemocnice Milosrdných bratří…

Podle něj lze uvažovat o dvou základních variantách budoucnosti úrazovky. Modernizovat v nynějších prostorách, nebo postavit nový objekt vedle hlavní budovy Fakultní nemocnice Brno (FNB) v Bohunicích. Rychnovský říká, že pokud by nemocnice zůstala na svém místě, nenavazovaly by na sebe některé obory.

Nová varianta na stole

Rychnovský zdůraznil, že varianta nové úrazovky v Bohunicích je něco zcela jiného, než začal před půldruhým rokem tvrdě prosazovat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), totiž přímo do rekonstruovaných prostor ve FNB přestěhovat jen část úrazovky, prestižní traumacentrum, a zbytek odborných kapacit i středního personálu by se prostě rozptýlil.

Kauzu úrazovky využila v krajské předvolební kampani ČSSD, která navrhla uvedený zákon o převodu nemocnice na město. Budoucí hejtman Michal Hašek ovšem opakovaně připomínal, že návrh soc. dem. vznikl a byl předložen dlouho před zahájením volební kampaně. Naopak i mnozí členové ODS jsou přesvědčeni, že jim Julínkův návrh na faktické zrušení úrazovky mezi lidmi uškodil.

Zatím poslední rozruch kolem úrazovky vzbudil minulý týden ředitel FNB Roman Kraus, když tvrdil, že k nim přechází mnoho lékařů i sester – z Úrazové nemocnice. Tamní odbory i vedení to však Právu dementovaly, až na ojedinělé případy výpovědí, které bývají běžné, drží kolektiv pohromadě a de facto vyčkává, co bude dál.

Rychnovský optimisticky ve středu dodal, že Všeobecná zdravotní pojišťovna prodlouží dohodu s úrazovkou, zatím platí do konce roku.

Jan Trojan, Právo

Město věří, že úrazovku získá
Ohodnoťte tento článek!