Městská nemocnice Ostrava má nové radiologické přístroje

chodba, nemocnice

Městská nemocnice Ostrava má k dispozici nové radiologické přístroje za 55 milionů korun. Sloužit budou nejen pacientům, ale také studentům, kteří se na nich budou připravovat na vstup do praxe, řekl novinářům Josef Grochol, který je pověřen řízením nemocnice.

„Posouvá to nemocnici hodně. Zobrazovací jednotky jsou nejen pro pacienty, ale my dneska máme podepsány smlouvy s vysokými školami i se středními zdravotnickými školami a měla by tady probíhat výuka,“ uvedl Grochol.

V nemocnici by se za dva roky mohlo vystřídat 700 až 800 studentů. Mezi novými přístroji je podle Grochola i rentgenová angiolinka, která patří mezi špičkové přístroje. „Máme tady ten přístroj jako první v republice,“ řekl Grochol.

Podle primářky oddělení Radiologie a zobrazovacích metod Jany Chmelové umožní nové radiologické přístroje vyšetřit v kratším čase více pacientů. „Kvalitnější obraz pomůže zlepšit diagnostiku, nižší dávka záření je šetrnější k pacientům i nám samotným. Očekávám, že nová technika zlepší spolupráci s ostatními klinickými pracovišti,“ uvedla Chmelová.

Městská nemocnice je podle primátora Tomáše Macury (ANO) dlouhodobě podfinancovaná. Nynější vedení města proto do ní chce více investovat. „K financování investičně náročného rozvoje nemocnice hodláme zřídit speciální fond,“ řekl Macura. Ročně by tak do nemocnice mělo na investice plynout zhruba 200 a 250 milionů korun.

O nejvýznamnější investici pro letošní rok ale podle Grochola zatím nebylo rozhodnuto. „Jednání s městem pokračují, máme v dubnu mít sezení ohledně generelu, který jsme zpracovali a předložili zřizovateli, a myslím si, že to bude klíčové proto, která ta největší investice letos bude spuštěna. Osobně věřím, že to bude stavební investice,“ řekl Grochol. Nemocnice podle něj akutně potřebuje například nové prostory pro centrální příjem nebo novou chirurgii.

Ohodnoťte tento článek!