Mezi hlavní téma voleb patří zdravotnictví

Titulní obrázek

Lidé po celém Česku již dnes začnou vybírat své krajské zastupitele. Sociální demokraté slibují voličům, že pokud vyhrají, zaplatí za ně v krajských nemocnicích regulační poplatky. Občanští demokraté poukazují na své úspěchy…

Nejostřejší boj se očekává ve Středočeském kraji, výsledky voleb zrovna v tomto regionu mohou současné zdravotnictví velmi ovlivnit. Pro předvolební kampaň představovalo téměř nejdůležitější téma.

Zřejmě nejsledovanější souboj probíhá mezi současným hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) a kandidátem sociálních demokratů Davidem Rathem. Ten slibuje, že pokud volby vyhraje, zruší poplatky v krajských nemocnicích.

Jeho kampaň je postavena i na kritice Bendlova úřadování, zejména pak privatizace 10 menších nemocni. Tvrdí, že kraj ztratil po prodeji kontrolu nad jejich osudem. Bendl se ale brání, podle něj noví majitelé nemocnic zdravotní péči neomezují, ale naopak do jejich rozvoje investují desítky milionů korun.

V majetku Středočeského kraje je nyní pět oblastních nemocnic – v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově.

ČSSD voličům slibuje, že zbývající zdravotnická zařízení nezprivatizuje, k tomu se ale nechystá ani ODS. Ta navíc tvrdí, že nemocnice zmodernizuje, celkem do nich chce investovat dvě miliardy korun.

Nezávislí starostové pak upozorňují, že pro občana není ani tak důležité, komu patří nemocnice, ale spíše ho zajímá dostupná ambulantní péče.

Ve volbách i lékaři

Velmi důležitou roli hraje zdravotnictví i v Karlovarském kraji, problémy spojené s nedostatkem zdravotnického personálu chtějí vyřešit sami lékaři. Ti se spojili do uskupení s názvem Doktoři za uzdravení společnosti.

Lékaři požadují, aby byla specializovaná a akutní péče soustředěna do jednoho místa. Dále žádají lepší využití evropských fondů a provedení auditů hospodaření krajů. Usilují i o reorganizaci veřejné správy v kraji.

Jejich předvolební kampaň ale nyní řeší krajský soud. U něho se ODS dožaduje odstranění billboardů, které si dělají legraci z hejtmana Josefa Pavla. Ten na nich vyzývá občany, aby volili Doktory, protože „už na to fakt nemá.“

Programu Doktorů se přibližují i zelení. ČSSD slibuje refundaci poplatků krajských zdravotnických zařízení, převod nemocnic z akciovek na neziskovky a zavazuje se dotovat zdravotnictví z veřejných zdrojů. V podobném duchu píše i ODS, když vypočítává plánované investice do krajských nemocnic.

Záchranka pro Plzeňský kraj

Zdravotnická tématika dominovala i kampani v Plzeňském kraji. Sociální demokraté svou akci nazvali Záchranka pro Plzeňský kraj.

Trojice prvních kandidátů v čele s exministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou nabízí lidem heslo Pro život bez obav. Zatímco většina stran se zaměřuje převážně na krajskou problematiku, ČSSD volí témata celostátní, například poplatky u lékaře.

Ostatní politické subjekty v kraji nejsou příliš konkrétní. Například Koalice pro Plzeňský kraj slibuje odpovědné řízení zdravotnických zařízení ve správě kraje a zachování nemocnic a rychlé záchranné služby v majetku kraje.

ODS zřejmě považuje zdravotnictví jako celek v Plzeňském kraji za vyřešenou záležitost, takže slibuje jen tři konkrétní projekty, novou nemocnici v Klatovech, opravu nemocnice ve Stodu a modernizaci nemocnice v Rokycanech.

Na Vysočině, Jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji je klid

Moravskoslezský a pak ještě Jihomoravský kraj a kraj Vysočina jsou jediné, které dosud nepřevedly své nemocnice na obchodní společnosti a zůstaly u modelu příspěvkových organizací.

To opozičním stranám oslabuje možnost útočit proti případné privatizaci těchto zařízení. Sociální demokracie se opět věnuje regulačním poplatkům a slibuje jejich rušení. Směrem k nemocnicím slibuje, že jejich krajskou síť zachová pod veřejnou kontrolou a že tato zařízení zrekonstruuje.

Komunisté spíše obecně odmítají podřizování zdravotnictví podmínkám trhu. ODS chce dbát na dlouhodobou finanční stabilitu nemocnic, slibuje peníze na nákup další moderní techniky.

Ve Zlínském kraji je zdravotnictví prioritou pro ČSSD, ODS zde na prvním místě hovoří o vyřešení dopravy.

Volební urny budou voličům k dispozici v pátek 17. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 18. října od 8 do 14 hodiny.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!