Mezi infekcemi vede salmonelóza

První část roku se v kladenském okrese obešla bez většího počtu infekčních chorob, hygienici například vyloučili vzrůstající počet onemocnění všech typů žloutenky. „Od ledna evidujeme pouze jednotlivé případy, v dubnu jsme například nezaznamenali na rozdíl od března ani jednou hepatitidu C…

KLADENSKO – “ uvedla mluvčí okresní hygienické stanice Blanka Vševídová.

K nejvýraznějším patří proto výskyt nebezpečné salmonely, která se po prvních měsících dostala na hranici čtyř desítek případů. „Salmonelu jsme zaregistrovali v Kladně, Slaném, ale i v Brandýsku, Smečně, či v Malém Přítočně, Pcherách a Unhošti. Jako možný zdroj nákazy uvádějí nemocní podezřelou stravu, tedy syrová vejce, chlebíčky se salátem nebo kure. Vyskytlo se i podezření přenosu infekce při vyfoukávání vajec na kraslice, “ doplnila Vševídová, podle které patřily k nejvíce zasažené části obyvatel děti do čtyř let věku.

Stejná věková kategorie se zapsala do posledních statistik i největším počtem planých neštovic, které patří k nejvýznamnějším infekčním nemocem od začátku roku. Odborníci však stále varují zejména před podezřelou stravou, například pečenou kachnou, domácími vejci, či kuřecím masem. „Tyto potraviny jsou největším zdrojem střevních chřipek, takzvaných Kampylobakteríóz,“ uzavřela Vševídová.

lap, Kladenský deník, 5.5.2001

Ohodnoťte tento článek!