Mezi lékaři propukl boj o to, kdo bude jednat s pojišťovnami

Mezi lékaři propukl boj o to, kdo bude mít hlavní slovo v jednání se zdravotními pojišťovnami o cenách péče. Sdružení ambulantních specialistů napadlo prezidenta ČLK Davida Ratha za „nepřátelskou kampaň“ proti organizacím, jež v dohodovacím řízení zastupují soukromá zdravotnická zařízení…

PRAHA –

Rath totiž označuje tyto organizace za „fankluby“ zdravotních pojišťoven. Podle něj sledují své menšinové zájmy a nehájí zájmy lékařů. Soukromým lékařům nabídl zastupování prostřednictvím občanského sdružení ČLK nebo nově ustavené sekce soukromých lékařů při Lékařském odborovém klubu.

„Vyzýváme vás, abyste jako zástupci organizace zřízené ze zákona s povinným členstvím všech lékařů, žijící i z našich členských příspěvků, ukončili zbytečnou nepřátelskou kampaň a začali účinně obhajovat naše zájmy,“ uvádí se v prohlášení¨.

Sdružení uvádí, že v současném připomínkovém řízení ke koncepci péče o zdraví, již předložila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, se počítá s integrací samostatně pracujících lékařů do nemocnic nebo se vznikem veřejných zdravotnických zařízení. Ta budou mít přednostní právo na smlouvu s

pojišťovnami.

„To může znamenat úplnou likvidaci soukromého zdravotnictví. Jakákoli úzká spolupráce s odborovými předáky může být jen pomocí k realizaci těchto myšlenek, proto před spoluprací s těmito aktivitami naléhavě varujeme,“ uvádí se v prohlášení.

Rath řekl, že věří, že drtivá většina lékařů předá mandát občanskému sdružení ČLK nebo sekci při Lékařském odborovém klubu.

Připomněl, že Sdružení ambulantních specialistů bojovalo proti vyhlášce o cenách péče na letošní první pololetí, i když jim přináší tříprocentní navýšení plateb. Bylo i proti zákonu, v němž jsou uvedeny smlouvy na dobu neurčitou pro soukromé lékaře. „Bojují na straně pojišťoven proti vlastním kolegům,“ řekl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!