Mezi prioritami koaliční smlouvy reforma zdravotnictví

Zrušení zákona o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních je součástí koaliční dohody ODS, KDU-ČSL a SZ. Programovou prioritou jejich společné vlády by byla reforma systému zdravotní péče a stabilizace na principu zachováni solidarity. Koaliční smlouva obsahuje závazek transformace zdravotních pojišťoven…

a posílení jejich nezávislosti na státu. Pojišťovny by se podle tří stran pravostředové koalice měly starat i o nemocenské pojištění a na jejich činnost a na dostupnost zdravotní péče má dohlížet nezávislý úřad.

Koalice slibuje vymezit standardní péči, na kterou má každý nárok, nadstandardní péče má být pojistitelná. Koaliční smlouva hovoří i o posílení role pacienta. „Občané budou mít prostřednictvím osobních účtů přehled a kontrolu nad svými penězi určenými na zdravotní péči a budou motivováni k prevenci, zdravému životnímu stylu a zodpovědné spotřebě péče,“ uvádí strany. „Posílíme rovnou soutěž zdravotnických zařízení a postavení lékařů bez ohledu na jejich vlastnictví a právní formu. Pro zajištěni stability a rovnosti poskytovatelů dojde ke zrušení zákona ‚neziskových nemocnicích‘,“ dodávají.

(dň), www.Zdravi.Euro.cz

Mezi prioritami koaliční smlouvy reforma zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!