Přejít na obsah

Mezinárodní centrum na nový projekt

zpět
9.8.2007

Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které vzniká v Brně ve spolupráci s americkou Mayo Clinic, se vrací do fáze projektové přípravy. Řekl to při uvádění do funkce nového ředitele centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek....

Důvodem jsou podle něj potřebné změny.

Julínek označil původní projekt za málo efektivní, nedostatečně promyšlený. „Není možné postavit v areálu Nemocnice u svaté Anny nové centrum, aniž by se bral ohled na pohodlí pacientů,“ řekl ministr.

Kritizoval autory

Julínek rovněž kritizoval autory projektu za malou podporu spolupráce lékařských zařízení ve městě vůbec.

Proto sestaví komisi odborníků, která dohlédne mj. na to, aby se v Brně nedublovaly některé činnosti budoucího centra a fakultní nemocnice, aby se efektivně využila technika a samozřejmě i lidé.

Ministrův náměstek Marek Šnajdr upozornil na případný souběh některých činností Masarykova onkologického ústavu a ICRC.

Ředitel nesouhlasí

I když je studie mezinárodního centra již hotova, projekt se podle Julínka musí vrátit do fáze přípravy. Zajistí to soukromá firma.

Výkonný ředitel ICRC a člen ustavovaného Mezinárodního vědeckého poradního sboru ICRC Tomáš Kára považuje původní projekt za kvalitní, s námitkami ministerstva nesouhlasí.

Také ostatní oslovení odborníci se podivují návratu do fáze projektové přípravy a vyjadřují obavy nad časovým odsunem, i když ministr ujistil, že se začne stavět podle plánu - v roce 2009.

Dvě miliardy na projekt ICRC jsou ve státním rozpočtu.

Jan Trojan, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Mezinárodní centrum na nový projekt

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Mezinárodní centrum na nový projekt

Komentáře

další 2 komentáře
Bob Re:Nový projekt bude možná....  | 10. 08. 2007 08:33

Jinými slovy: Výsledky výzkumu půjdou na zpracování do zahraničí, kde je Mayo klinika dobře prodá farmaceutickým firmám. Výzkum zaplatí český daňový poplatník, včetně právní zodpovědnosti za případné poškození pacientů.

Milan Šilhan Nový projekt bude možná....  | 9. 08. 2007 11:41

proti původnímu fedrovaného Dr Pohankou ( a později Dr Rathem ) střízlivější. Znamená to pouze, že noví zadavatelé vidí jako riziko "barnumský projekt a barnumskou reklamu", kterou právě ICRC dodal Dr Kára a činitelé kolem CzechInvestu. Neměli bychom současně zapomínat ani na význačnou roli v původním nafouklém projektu, kterou sehrál dřívější ředitel FNusa Dr Kraus. Pravdou je, že původní projekt ICRC s výrazným "moderním" pohodlím pro pacienty nepočítal, i když ICRC z 90% představoval klasickou velkou kardio-klinickou jednotku. Stále zůstává ale nezodpovězena původní kritika : ČR je dobře saturována klinikou i výzkumem v oblasti kardiologie, kardiochirurgie a transpopantační medicíny i bez ICRC. Co bude znamenat "komerční výzkum" pro zdaleka nejen Mayo-kliniku, ale i pro farmaceutické a průmyslové mezinárodní firmy. Jak se to všechno srovná s přáním reprezentace Mayo-kliniky, aby byl provoz ICRC ( chráněn před konkurencí a úpadkem ) kryt majetkové "státní nemocnicí" a zdrojově "veřejným zdravotním pojištěním". Všechny příčiny i následky současného a budoucího stavu je třeba si v prevé řadě vělmi důkladně dát dohromady s americkým právem investovat do ICRC "know-how" a mít tyto virtuální velké investice chráněny. Nepůjde zdaleka jen o 2 miliardy na postavení nových baráků na dvoře staré nemocnice, ale i další technickou výbavu opět milardovou a pak soustavně balancovat hospodaření ICRC napojené na státní rozpočtový penězovod ( v tom byl Dr Pohanka mistr ). Mít v Brně "vesmírnou stanici", jak to předpokládá Dr Kára, bude totiž znamenat nejen rizika vesmírné stanice, ale také náklad na takovouto stanici.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné