Přejít na obsah

MF nechce Ostravě kvůli úhradě poplatků vrátit majetek nemocnice

zpět
27.2.2009

Ministerstvo financí nechce převést zpět do majetku Ostravy nemovitosti užívané Městskou nemocnicí Ostrava. Důvodem je fakt, že ostravské zastupitelstvo ve středu schválilo, že bude za pacienty hradit třicetikorunové poplatky za ošetření u lékaře v tomto zdravotnickém zařízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob...

O převodu objektů nemocnice zpět do majetku města dnes s ostravským primátorem Petrem Kajnarem (ČSSD) jednal ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Primátor považuje Kalouskův postup a slučování těchto dvou problémů za nepřípustné.

„Pokud se městské zastupitelstvo rozhodlo protekcionistickým opatřením deformovat rovnou hospodářskou soutěž, není možné, aby stát toto protekcionistické rozhodnutí podporoval bezúplatným převodem nemovitého majetku na úkor všech daňových poplatníků s výjimkou obyvatel města Ostravy,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo.

Kalousek sdělil primátorovi, že veškeré vstřícné kroky v procesu převodu majetku jsou vyloučeny. Důvodem je fakt, že město Ostrava rozhodnutím hradit zdravotnické poplatky za pacienty v nemocnici porušuje podle ministra zásady právního a etického prostředí rovných podmínek.

Pro proplácení třicetikorunových poplatků přitom ve středu kromě zastupitelů ČSSD a KSČM hlasovali také lidovci. Úhradu poplatků odmítla podpořit pouze ODS, která je spolu se sociálními demokraty ve vedení města. Náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS) už ve středu uvedl, že má obavy, aby právě proplácení poplatků neovlivnilo postoj ministerstva k převodu objektů nemocnice.

Primátor dnes ČTK řekl, že město bude muset svůj další postup zvážit a bude nutné ho projednat v městské radě. „Myslím si, že komunisté se v 50. letech dopustili bezpráví, když převedli nemocnici na stát,“ uvedl Kajnar. Dodal, že nynější stát si zakládá na tom, že funguje na opačným principech než komunistický režim, a nedovede si tedy představit, že stát by městu nemocnici nevrátil. Ostrava podle něj do majetku nemocnice investovala od roku 1990 téměř dvě miliardy korun.

Opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM) ČTK řekl, že postup ministra považuje za vydírání a nehorázný nátlak na samosprávné orgány města. Dodal, že bude žádat komunistické poslance, aby ministra interpelovali a vyzvali ho ke změně jeho postoje. „V případě, že názor nezmění, budeme chtít, aby poslanci požádali premiéra o jeho (Kalouskovo) okamžité odvolání,“ uvedl Babka.

Město se v minulosti dlouho domnívalo, že mu majetek v městské nemocnici historicky patří. Ukázalo se ale, že nemovitosti v areálu Městské nemocnice Ostrava do vlastnictví města jako takzvaný historický majetek nepřešly, ale zůstaly ve vlastnictví státu. Ostrava proto před více než rokem uzavřela dohodu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o převodu nemovitostí na stát a jejich zpětném bezúplatném převodu na město, který však dosud nenastal. Město má nyní nemocnici v bezúplatné výpůjčce v délce osmi let, kterou Kalousek bude respektovat.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: MF nechce Ostravě kvůli úhradě poplatků vrátit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku MF nechce Ostravě kvůli úhradě poplatků vrátit…

Komentáře

další 4 komentáře
Tomáš Vodvářka Re:Re:také bývalý lékař  | 27. 02. 2009 19:00

samozřejmě jako lékař vím, kde je péče nejlepší, to Vy pane anonymní kolego, víte také. Mohu Vás ujistit, že od stávajícího primáře MUDr. Mrázka si klidně nechám otevřít břicho, pokud budu mít problém ortopedický, svěřím se do péče primáře Foldyny. Ale to jste asi nechtěl slyšet, že?

Re:také bývalý lékař  | 27. 02. 2009 14:08

Pane doktore, ruku na srdce, dal by ste se operovat na fifejdach?

Tomáš Vodvářka také bývalý lékař  | 27. 02. 2009 13:41

K předchozímu příspěvku bývalého vohnouta snad jen tolik, že situace ve fifejdské nemocnici není tak tristní a že její úroveň je asi stejná, jako u všech nemocnic podobného typu. Když chce někdo z nemocnice odejít, tak holt odejde, ale nemusí hned kydat hnůj na bývalého zaměstnavatele. Osobně nemusím bratra Kalouska, nicméně tleskám mu za jeho současný postoj. Jestliže se budoucí vlastník - město - rozhodne rozhazovat z pochybných politických důvodů přidělené peníze, bylo by možná racionální tyto zlaťáčky ušetřit do kasičky a poté nemocnici od státu férově koupit. Takto je postoj primátora Kajnara velmi pokrytecký - na jedné straně chce od státu s vládou ODS velmi lukrativní pozemek a budovy zadarmo - a současně bude vydávat miliony na propagaci vlastní ideologie. Postoj komunisty Babky netřeba komentovat, tato strana s fašistickou ideologií /třídní boj, třídní nenávist/ nepatří ani do parlamentu, ani do novin, ale jen do stoky. Pevně věřím, že Kalousek vydrží.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné