MF podalo trestní oznámení kvůli hospodaření v Krajské zdravotní

Ministerstvo financí podalo vrchnímu státnímu zástupci v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z plýtvání s penězi ve firmě Krajská zdravotní. Tato akciová společnost spravuje nemocnice Ústeckého kraje. Podezření se týká údajných chyb při nákupu zdravotnické techniky. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ministr Miroslav Kalousek tento krok avizoval již minulý týden.

Mluvčí KZ Jiří Vondra tenkrát v reakci na Kalouskova slova řekl, že společnost případné trestní oznámení uvítá, protože se tak kompetentně celý případ prošetří. Podle něho je firma připravena s policií spolupracovat a poskytne jí veškeré informace.

Ministerstvo si objednalo audit v Krajské zdravotní od firmy Deloitte, který je již hotov. U konce je i druhý audit, který uskutečnilo přímo ministerstvo u regionální rady.

„Z výsledků těchto auditů máme podezření na nehospodárnost, neprůhlednost, nedostatečnou kontrolu a nadhodnocení ceny nakupovaných lékařských přístrojů,“ řekl Jakob ČTK. „A právě proto jsme to předali orgánům činným v trestním řízení tak, jak avizoval ministr financí,“ dodal.

Stát zatím podle mluvčího Jakoba neproplatil z evropských peněz ani korunu. Celou záležitostí se budou zabývat jak orgány ministerstva, tak i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který bude zkoumat případné pochybení z hlediska zákona o zadávání veřejných zakázek. Na základě hodnocení orgánů MF a ÚOHS pak bude jasné, zda bude možné vůbec nějaké evropské peníze proplatit, uvedl mluvčí.

Ohodnoťte tento článek!