MF podalo trestní oznámení v souvislosti s nákupem CyberKnife

FN Ostrava

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nákupem zdravotnického zařízení ve Fakultní nemocnici Ostrava. MF o tom informovalo v tiskové zprávě.

Nemocnici v minulosti vedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podání trestního oznámení již dříve avizoval. Němeček a Babiš mají mezi sebou již delší dobu spory.

Trestní oznámení se týká nákupu zdravotnického přístroje CyberKnife, což je roboticky řízený ozařovací přístroj. „Podle dostupných zjištění se ceny obdobných přístrojů se v roce 2009 pohybovaly od tří do šesti milionů dolarů, přičemž FN Ostrava tehdy zaplatila zhruba deset milionů dolarů,“ uvedlo MF. Úřad má tak podezření, že nebylo jednáno s péčí řádného hospodáře a mohlo dojít k porušení povinností při správě cizího majetku.

Podle dřívějšího vyjádření ostravské nemocnice už policie podezření prověřovala a případ byl odložen. „V dané chvíli oficiálně žádné trestní oznámení nemáme k dispozici a tuto informaci máme pouze z médií. Nevíme, co přesně je předmětem trestního oznámení, takže se nemáme v tuto chvíli k čemu vyjádřit. Dá se pouze zopakovat to, že na takový postup má ministr financí právo,“ řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

MF podalo podle dnešního vyjádření trestní oznámení proto, že peníze na nákup přístroje byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku (FNM) na základě usnesení vlády z roku 2009. „Prostředky bývalého FNM jsou spravovány ministerstvem financí, které je také právním nástupcem FNM, a tím pádem vystupuje jako poškozená strana,“ uvedlo ministerstvo.

Dlouhodobý spor mezi ministrem zdravotnictví a Babišem se nedávno vyostřil kvůli případnému proplácení léčby kmenovými buňkami pro diabetiky, jimž hrozí amputace. Zprávu přinesla média, která vlastní Babišova firma Agrofert. Němeček tvrdil, že o něm lžou a chtějí ho poškodit. Babiš zase ministrovi zdravotnictví doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu a kritizoval ho jako bývalého ředitele ostravské nemocnice za dřívější údajně předražené nákupy přístrojů.

Ve středu pak po návštěvě prezidenta Miloše Zemana oba ministři řekli, že spolu žádnou při nevedou a že jim jde oběma o transparentní hospodaření.

Ohodnoťte tento článek!