MfD: Lékaři v Pardubicích odmítají přesčasy, chtějí vyšší platy

Ilustrační foto; lékař, hodiny, přesčasy

Lékaři z Pardubické krajské nemocnice tvrdí, že na konci roku nepodepíší nové smlouvy na přesčasy. Tím by chod nemocnice od ledna ochromili. Požadují zvýšení platů, hejtman jim ustoupit nehodlá, informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Pardubický kraj.

Odboráře v Pardubicích přestalo bavit čekat na zvýšení platů o deset procent, které jim sice na rok 2012 slíbil v memorandu ministr zdravotnictví Leoš Heger, ale peníze na to nepřišly. V pondělí se lékaři pardubické nemocnice rozhodli pro tvrdý postup.

„Nepodepíšeme nové dohody o pracovní činnosti a platnost starých vyprší k 31. prosince. Nepodepíšeme souhlas s přesčasovou prací nad rámec,“ řekl deníku šéf lékařských odborů nemocnice Miloslav Pirkl. To by znamenalo, že například v noci by neměl na některých odděleních kdo sloužit, a nemocnice by tak řešila velké problémy.

„Na personálně slabších odděleních, a těch je většina, po několika dnech dojde ke zhroucení akutní péče,“ uvedl Pirkl. Nepodepsat nové smlouvy je podle něj odhodláno zhruba 75 procent lékařů. Stoprocentní podporu má akce na radiologii, gynekologii či plicním oddělení.

Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald je v zahraničí, a tak se k akci odborářů nevyjádřil. Vedení kraje odbory překvapily. „Je to pro mne nová informace. Chápu to jako legitimní požadavek, ale je jasné, že primárně jde o to, aby svůj slib splnilo ministerstvo. My žádné peníze na platy zadržovat samozřejmě nebudeme,“ uvedl radní pro zdravotnictví Martin Netolický.

Řešení ale Pirkl čeká hlavně od hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka. Ten totiž na konci kampaně Děkujeme, odcházíme podepsal dohodu, kterou se zavázal, že bude v roce 2012 a 2013 ctít dohody uzavřené v memorandu. Tedy i slíbené zvyšování platů. „Chceme, aby se hejtman postavil za svá slova, za svá signovaná slova. Aby ukázal, že to, co jednou podepíše, to platí,“ řekl Pirkl. Dodal, že o tom, jak velké bude zvýšení platů, je připraven s hejtmanem jednat.

Martínek nechápe, proč peníze chtějí od něj, když jim je slíbil ministr zdravotnictví. „Měli by si to vyřizovat s tím, kdo jim tyto peníze slíbil. Nemůžeme řešit, zda svoje sliby dodrží, nebo ne. My dohodu do posledního písmene splníme,“ uvedl.

Zatím není jasné, co do konce roku udělají lékaři, vedení nemocnice a vedení kraje, aby krizi zažehnali. Martínek si stojí za tím, že se s lékaři opět sejde na začátku ledna, jak se s nimi nedávno dohodl.

Pardubičtí lékaři svojí akcí napodobují protest chrudimských anesteziologů. Ti letos v březnu vypověděli smlouvy na přesčasy. Byli úspěšní, vymohli si zvýšení odměn za náročnější práci.

Ohodnoťte tento článek!