MfD: Pojišťovna prověřuje lékaře z Teplic kvůli smyšleným výkonům

Titulní obrázek

Praktický lékař z Teplic nad Metují zřejmě České národní zdravotní pojišťovně účtoval smyšlené výkony. Pacienti v loňských přehledech od zdravotní pojišťovny našli nesrovnalosti, v některých případech se jednalo o 80 korun, v jiných o 1600 Kč…

Praktický lékař z Teplic nad Metují na Náchodsku zřejmě České národní zdravotní pojišťovně účtoval smyšlené výkony. Pacienti v loňských přehledech od zdravotní pojišťovny našli nesrovnalosti, v některých případech se jednalo o 80 korun, u jiného pacienta si lékař přimyslel výkony i za 1600 korun, informuje ve svém vydání pro Královéhradecký kraj Mladá fronta Dnes (MfD).

Česká národní zdravotní pojišťovna se na část pacientů obrátila v lednu, poté co si na jednání lékaře stěžovala rodina z Machova. Vyšetřování pojišťovna zatím neukončila, dotazníky shromažďuje do konce dubna. „Oslovili jsme pacienty, abychom zjistili, zda se případ z Machova neopakoval,“ řekl ředitel České národní zdravotní pojišťovny Jiří Bek.

V okolí Teplic nad Metují na Náchodsku vzbudil případ podle MfD velký rozruch, deník oslovil 15 pacientů lékaře, dva z nich s lékařovou dokumentací souhlasili, 13 z nich si stěžovalo. „Co skutečně potřebujeme, to nám nedá, a ještě si na nás píše. Jenže máme strach, ke kterému doktorovi se tady jinak dostaneme?“ řekla pacientka ze Zdoňova, která odmítla uvést své jméno. Ve výpisu našla smyšlené očkování a osobní návštěvu lékaře u ní doma. Lékař podle MfD často vykazoval odstraňování výrůstků na kůži, léčení vředů či očkování. „Žena dostala očkování proti chřipce v práci a já žádné neměl. Podle výpisu pojišťovny jsem dostal jednu injekci a žena dvě,“ řekl Rudolf Zábrodský z Horního Adršpachu.

Šedesátiletý lékař odmítl případ komentovat. Pojišťovna začala údajné podvody prověřovat letos v lednu, poté co si na lékaře stěžoval podnikatel z Machova. Lékaře měl v péči jeho matku, vozil ji léky a také od ní bez dokladů údajně vybíral peníze. Například vloni v září zaplatila žena 700 korun za léky, ačkoliv v lékárně by za ně doplácela přes sto korun. Rodina proto ženu přihlásila k jinému praktickému lékaři a nechala si předložit výpis z pojišťovny za poslední tři roky. V nich zjistili řadu nesrovnalostí, opakovaly se tam například předpisy na 12 léků za více než 75.000 korun, žena však žádný z nich neužívala.

ČTK

MfD: Pojišťovna prověřuje lékaře z Teplic kvůli smyšleným výkonům
Ohodnoťte tento článek!