Přejít na obsah

Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné

zpět
11.3.2011
léky
zvětšitlékyZdroj: www.utahstories.com

léky | Zdroj: www.utahstories.com

 

Za jeden den 23 léků na předpis pro jediného pacienta. Takový případ objevila Všeobecná zdravotní pojišťovna v Královéhradeckém kraji při průzkumu receptů.

Přitom už při šesti lécích vzniká 15 různých dvojic medikamentů, které spolu mohou reagovat. I jedna špatná kombinace může nadělat pěknou paseku.

„Hrozí vznik žaludečního vředu, porucha srdečního rytmu, poškození jater či ledvin. Reakce každého pacienta na nesprávné spolupodání dvou léků může být jiná. Co organismus jednoho ani nezaznamená, může u druhého vést až k hospitalizaci,“ vysvětluje mluvčí VZP Jiří Rod.

Pojišťovna se proto rozhodla udělat nevhodným kombinacím přítrž. Každému lékaři, kterého takto zjistila, poslala dopis a pozvánku na seminář.

Dalším řešením je možnost pro pacienty probrat s odborníky své léky na webu. A pokud to projde, odstartuje od léta na Vysočině a v Karlovarském kraji elektronické předepisování léků.

Pokud by se podařilo recepty vyladit a zabránit škodlivým kombinacím, mohla by pojišťovna ušetřit i dvě miliardy korun. V době, kdy se chystá zvyšování DPH, které se dotkne i léků a zdravotnických prostředků, by taková úspora jistě přišla vhod.

Rádce v počítači

Ne vždy při předepisování léků, které se příliš dobře nesnášejí, však dělají lékaři chybu. Může se stát, že zvolené přípravky jsou jediné, které mohou pacientovi pomoci, a riziko neléčení je vyšší než riziko komplikací. Na to, aby měli volbu léků doktoři ověřenou, si mohou pořídit i pomocníka.

„Řada lékařů má v počítačích programy, které upozorňují na možné interakce. Ale je k dispozici samozřejmě jen těm, kteří mají počítače,“ říká šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Část zodpovědnosti ale leží i na pacientech. „Lidé často neví, jaké léky užívají, takže by si měli napsat na kartičku, co všechno berou a v jakých dávkách. Někdy je to těžká komunikace, když lékař musí odhadnout, co je to za zelené prášky, které pacient užívá,“ podotýká Kubek.

Chaos v lécích také způsobuje, že jich řada existuje pod velkým množstvím názvů, i když mají stejné účinné látky.

Lékař tak může předepsat skoro stejný lék, který už pacient užívá na radu jiného odborníka, ale kvůli odlišnému názvu na shodu nepřijde. Nemocný se tak může i předávkovat.

Vlastní chybu přiznáme jen zřídka

S léky na receptech však mohou pomoci i lékárníci. „Pokud odhalíme, že se spolu předepsané léky úplně dobře nesnášejí, snažíme se dávkování rizikových tablet od sebe co nejvíce oddálit, tedy třeba jednu ráno a druhou odpoledne. Když je interakce závažnější, hledáme lepší variantu i ve spolupráci s lékařem.

Lékárník plní kontrolní funkci i tehdy, když je v předpisu chyba a pacient by třeba kvůli podobnosti jmen dostal zcela jiný lék. Je tedy takovou poslední stráží,“ vysvětluje Stanislav Havlíček, šéf České lékárnické komory. Pacienti se mohou vyhnout komplikacím také tím, že jednou za čas přijdou do lékárny se seznamem užívaných léků a poradí se.

Odhadnout, kolik lidí zdravotní následky skutečně potkaly, je ale složité. „Nejrizikovější jsou dlouhodobá užívání. Když beru něco, co se k sobě vzájemně nehodí, tak orgány trpí soustavně. Může také jít o nevhodnou terapii, kterou si zvolí sám pacient. Navíc to pak málokdy přizná.

Vzal si třeba dvojnásobnou dávku, protože ho něco hodně bolelo. Přitom u některých léků zvyšování množství účinek neposílí, ale může zvýšit riziko nežádoucí interakce,“ dodává Havlíček.


Komentovat článek: Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné

Komentáře

dalších 5 komentářů
Franta Interakce  | 11. 03. 2011 20:37

Challengere, berete to moc osobně. Možná Vám to není známo, ale lékárník jaksi nemůže nic předepsat, to jste trochu mimo. Od toho tady máme jiné. Že se objevují závažné interakce, duplicity apod. je docela běžné. Záleží ovšem na řešení konkrétní situace konkrétním člověkem. Chybu totiž můžeme udělat všichni, jde jen o to se domluvit při konzultaci. Taky to tak dělám a s většinou kolegů je možné se docela normálně domluvit. Ale jsem skeptik k vytváření těch "sledovacích" systémů pacienta, nemůžu totiž odmítnout vydat, i kdyby to bylo x-té generikum. A pacient může oběhnout různé lékaře aby napsali, to víme všichni. A že je pojišťovna pouze "přerozdělovna" a ve skutečnosti neřeší co má, je bohužel taky notoricky známé.

challenger Interakce  | 11. 03. 2011 17:56

soudhlasím. Příspěvek je stupidní protože pouze parafrázuje to, co píšou novináři ve spolupráci s úředníky pojišťovny. Zde platí: úřrdník = hodný pán, který se stará o zdraví pacienta, lékař = zlej lump, který zdraví pacienta ničí. Škoda že soudruh Rod a jemu podobní neukazují za sebou žádné hmatatelné výsledky, narozdíl od lékařů. Zatímco lékaři na podobné novinářské lumpáry nemají čas, protože se musejí starat o svých 50 vohnoutů, co přichází každodenně s hovadinama, protože to mají zadarmo, tak novinářská a úřední kurwa mají na lumpárny a sprosté pomluvy dost času. Soudruh Rod generalizuje jeden nesmysl, který buď vůbec neexistuje, nebo má prostě jiné logické vysvětlení, než jak to interpretuje tenhle parazitní nýmand. Mohlo jít o záměnu rodných čísel (klidně i ze strany lékárníka, který si datluje do komplu RČ ručně, nebo může léky psát i sám lékárník, aby si zvýšil tržbu, nebo šlo o účelovou reakcio ze strany lékaře nebo pacienta a pacient 23 léků ve skutečnosti nebere. Zamezit tomuto lze jednoduše: nechat vohnouty většinu léků zaplatit a pak pokyporagmazie nebude možná. Každej by si chtěl tak trochu zaparazitovat na lékařském know-how. Pokud na to mají koule a řádně vystudovali, ať to jdou dělat a neprodí. Určitě to budou dělat lépe.

Oskar Interakce  | 11. 03. 2011 15:51

Říká si doc a je zřejmě jeden z přispěvovatelů Novinek. Jedině tam vidím nesmírně stupidní příspěvky a tento mezi ně rovněž patří.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné