Mikroskop pro operace mozku

Nový mikroskop pro náročné operace mozku slouží lékařům neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Přístroj za téměř osm miliónů korun umožňuje zvýšit bezpečnost prováděných operací i jejich efektivnost, řekl přednosta neurochirurgické kliniky Martin Smrčka…

Fakultní nemocnice Brno dosud používala starší typ mikroskopu, který pořídila v roce 1992. Nyní bude využívat přístroje dva, což přispěje ke zkrácení čekacích lhůt na operaci. Loni provedli lékaři neurochirurgické kliniky zhruba 2500 operací. Mikroskop používají lékaři při operacích nádorů mozku, řešení cévních poruch v mozkových tkáních a komorách, ale také v páteři a nervech.

„Bez mikroskopu se operace cév, které mají rozměry v řádech milimetrů, dělat nedají,“ zdůraznil Smrčka. Nový přístroj umí operovanou oblast nejen až dvacetkrát zvětšit, má i dalších funkce, které umožňují přesněji odlišit zdravou tkáň od postižené, doplnil.

Lékaři oceňují funkci automatického vyvážení při změnách polohy mikroskopů. Výhodou je i zabudování kamery, díky níž je možné operaci detailně zaznamenat. Novinkou je možnost operace za využití fluorescenčních látek, které umožní odlišení nádoru od zdravé tkáně.

Právo

Mikroskop pro operace mozku
Ohodnoťte tento článek!