Přejít na obsah

Milan Kubek pro Deník: Pacienti zaváděním pokut získají hůl na lékaře

zpět
30.6.2011
MUDr. Milan Kubek
zvětšitMUDr. Milan Kubek
Autor: Sestra

MUDr. Milan Kubek | Autor: Sestra

 

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka přinese reforma šikanu doktorů.

Vláda schválila takzvanou velkou zdravotnickou reformu. Jaké změny pacienty čekají?

Celá reforma zdravotnictví má svůj cukr a bič. Bičem pro pacienty bude zvýšená účast na úhradě zdravotní péče, protože stát odmítá do zdravotnictví investovat peníze.

A protože resort bez peněz fungovat nemůže, budou muset chybějící miliardy zaplatit lidé v hotovosti. Cukrem je pak iluze, že jim ministerstvo zdravotnictví dovolí smlsnout si na lékařích. Proto se zavádí nejrůznější nesmyslné pokuty v likvidační výši. A to neznamená nic jiného než obrovské množství soudních sporů ve zdravotnictví.

Takže novinky přidělají lékařům práci?

Bude to pro ně znamenat obrovský tlak ze strany státu.

Pokud lékař nezadá údaje do zdravotnického informačního systému, hrozí mu půlmilionová pokuta. Z toho pacienti žádný prospěch mít nebudou, ale je to šikana lékařů. Navíc se musím vrátit k zákonu o zdravotním pojištění, který již prošel Poslaneckou sněmovnou, který posiluje moc zdravotních pojišťoven na úkor pacientů i lékařů. Pojišťovny totiž jednostranně získávají právo pokutovat lékaře, což je něco, co zcela odporuje obchodnímu právu.

Ale práva pacientů by se měla rozšířit. Včetně možnosti stěžovat si na lékaře …

Nemá žádný smysl, aby si pacient stěžoval zřizovateli zdravotnického zařízení. V případě soukromých lékařů, kterých je většina, si pacienti budou stěžovat tomu, kdo je podle nich poškodil. Tak se nic nevyřeší, jen budou zdravotnická zařízení povinna vést obrovskou stížnostní agendu. Pokud ji totiž řádně nepovedou, hrozí jim stotisícová pokuta. Jsem ale rád, že se podařilo uchovat i možnost stěžovat si České lékařské komoře, protože v původním návrhu ministra Julínka tato možnost nebyla.

Zákon o zdravotních službách tedy podle vás přinese více škody než užitku.

Nevíme, proč lékaři nemají mít možnost jako jinde ve světě dědit a prodávat své praxe. Nevíme, proč se zřizuje registr všech zdravotnických pracovníků, když lékařská komora již za své peníze mnoho let registr lékařů vede. Nevíme, proč by kvalitu a bezpečnost zdravotních služeb měly hodnotit soukromé firmy. Zákony jsou špatné, ale chtěl bych poděkovat ministru Hegerovi, že se některé věci podařilo odstranit - to, co navrhoval exministr Julínek, bylo ještě horší. Pořád to ale není to, co by naše zdravotnictví nutně potřebovalo.

A co zákon o záchranné službě, ten splňuje vaše očekávání?

Z pohledu zdravotníků a lékařů na záchranné službě je obrovský problém, že jsou stále diskriminováni oproti jiným členům záchranného systému, jako jsou policisté či hasiči. Záchranáři mají práci stejně náročnou a riskantní, ale žádné výhody nemají. To je velká nespravedlnost a bohužel se nám nepodařilo prosadit zlepšení.

Zdravotnictví by se tedy podle vás bez těchto reforem obešlo.

Nepovažuji tyto zákony za primárně potřebné. Zdravotnictví má ekonomické problémy a mohlo dále fungovat podle mnohokrát novelizovaného zákona o péči o zdraví lidu. Teď se mění celá terminologie - zákon se vyhýbá slovům jako pacient a lékař - místo toho jsme poskytovateli péče. Tyto změny by se měly přijímat uvážlivě po delší diskusi. Rychle by se naopak měl přijmout zákon o stanovování cen a úhrad léků a zdravotnického materiálu.Natěchto věcech utíkají miliardy.


Komentovat článek: Milan Kubek pro Deník: Pacienti zaváděním pokut…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Milan Kubek pro Deník: Pacienti zaváděním pokut…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Janička Pane Kubku, čtěte  | 14. 09. 2011 15:59

LOK v čele s pány Kubkem a Englsem (Engel) pořád jenom řve a vyvádí: chceme peníze, nemáme důstojné podmínky, všude se krade, musíme si sami platit za vzdělávání, kariéra lékaře je běh na dlouhou trať, nyní nás čekají pokuty, pacienti na nás budou mít bič atd. atd., ale nikde není slyšet: budeme se lépe chovat k pacientům, budeme si lépe organizovat chod ordinace a brát pacienty v čase jejich objednání, nebudou čekat na pojízdných lůžkách na chodbách nemocnic, budeme dodržovat předepsané zákony a předpisy, nebudeme šidit pojiš´tovnu psaním výkonů, které neuděláme, jsme ochotni přistoupit na ekonomickou optimalizaci nemocnic a rušení ztrátových provozů, tedy rovnáse propouštění personálu atd. atd. a za tohle všechno chceme lepší platy. Takže si myslím, kdo z nich to nechápe, měl by opravdu odejít jinam a vidět, že na takové křiklouny a kverulanty, co nechtějí plnit ty nejzákladnější pravidla, nikde nikdo nečeká.

AS Kubek zase vedle  | 4. 07. 2011 15:33

To jste to zase pěkně zmotal, Challengere. "...a to je pro soudruhy z establishmentu je to pravé požehnání, jelikož Kubkovu politiku mohou snadno negují, jelikož Kubkova politika je založena na požadacích od státu a nikoli na liberalizaci, kteráby jednak přinesla zdravotníkům vyšší přijmy a jednak by byla režimem špatně zpochybnitelná ..." Kubek pro establishment vůbec žádné požehnání není. Zaprvé požadavek zvýšení plateb od státu je zcela legitimní. Pokud stát inkasuje zdravotní daň a holedbá se, že zajistí občanům zdravotní péči, tak za tu péči také musí poskytovateli náležitě zaplatit. Zajímavé, že třeba stavebním firmám platí více než náležitě, když stavíme 3x dražší silnice než v Německu, navíc v nevalné kvalitě, a režim požadavky stavebních firem na platby od státu nijak nezpochybňuje, že. Zadruhé, Kubek vůbec není proti liberalizaci zdravotnických služeb, co se týče ambulantní sféry. Ta liberalizace by ovšem neměla mít podobu Klausovy "liberalizace" v bankovnictví, průmyslu a zemědělství z 90-tých let, protože lékařům by přinesla pouze otrocký zaměstnanecký poměr v novodobých ÚNZech, vlastněných Chrenky. Takže i z tohoto hlediska establishment nemůže Kubka ani vystát a neguje ho proto, že Kubek prostě neslouží zájmům soudruhů globálních velkokapitálistů, jako třeba pan Hégr nebo soudružka Hercógová a jim podobní.

challenger Kubek zase vedle  | 3. 07. 2011 19:08

Nikoliv soudruhu, podlehl jste sprosté a bezuzdné demagogii novinářských vonucí, pokud ji dokonce sám nevytváříte, kdoví. 1) Kubek a "jeho partička odborářů" je ve vedení ČLK proto, že byla demokraticky zvolena většinou lékařů, kteří o volbu projevili zájem. Nikdo tedy lékaře neovládá - je otázkou, nakolik se přivolbě uplatní zmrdistické tendence, kdy establishment nejdřív lékaře zastraší - zejména zaměstnance, a zároveň jako kandidáta postaví svého hulibrka u kterého je z anamnézy nadmíru jasné, že bude poslušně přijímat rozkazy od špiček režimu a bude používatpraomocikomory proti lékařům, což bych považoval za příklad absolutního flagelantství, kdy si lékař komoru platíza to, aby ho buzerovala. Pak věřím, že by se to představitelům režimu i prorežimním hulibrkům nořícím své hlavy do úředních análů líbilo. a takových podmínek lékaři zvolí Kubka jako nejméně špatného ze všech špatných kandidátů a to je pro soudruhy z establishmentu je to pravé požehnání, jelikož Kubkovu politiku mohou snadno negují, jelikož Kubkova politika je založena na požadacích od státu a nikoli na liberalizaci, kteráby jednak přinesla zdravotníkům vyšší přijmy ajednak by byla režimem špatně zpochybnitelná. 2) celý zákon je založen na tzv. "vetinariho konceptu", který spočívá nikoli v potírání negativních jevů ve zdravotnictví, nýbrž v jejich zdaňování a parazitování na nich. Nakonec z tohobudou mít těžkou hlavu hlavně úředníci, jelikož sankcesjouskutečně zneužitelné - nejen jako klacek nespokojeného pacienta (novinářské vonuce jaksi pozapomněly, že klacek tu byluž před zákony a mnohem větší) Při uplatnění tohoto konceptu se ovšem v několika bodech pozapomnělo na ústavní principy, princip proporcionality, na materiální aspekty přestupku apod.. Bude to ještě veliká sranda, jelikož u části populace tohle megavychcouštsví úředních parazitů budemítpřesněopačný efekt, než byl zamýšlen. Račte počíst zde, soudruhu, jedná se sice o automobilismus, nicméně definice přestupku dle NSS je tam vysvětlena zcela pregnantně: http://www.autoweb.cz/materialni-aspekt-prestupku-nejvyssi-spravni-soud-rekl-rozhodne-ano/ Úřední grázlové si prostě nemohou schválit zákon, který by trestal to, že se každý den nespostavíte na hlavu a nepolíbíte úřednímu parazitovi anál. Ačkoli vy to možná považujete za normální, většina lidí ne. Úřední parazit musímít dobrý důvod k tomu, aby něco nařídil, něco jako chráněný zájem společnosti, což zde evidentně chybí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné