Přejít na obsah

Milan Kubek: Spolupráce lékařské komory s ministerstvem nefunguje

zpět
21.11.2011
MUDr. Milan Kubek
zvětšitMUDr. Milan Kubek
Autor: ZDN

MUDr. Milan Kubek | Autor: ZDN

 

Spolupráce České lékařské komory (ČLK) a lékařských odborů na jedné straně a ministerstva zdravotnictví na straně druhé nefunguje. Na začátku sjezdu České lékařské komory, který ráno začal v Brně, to řekl její prezident Milan Kubek. Podle něj se ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vykrucuje z desetiprocentního navýšení platu zdravotníkům, na němž se lékaři dohodli s ministerstvem v únorovém memorandu.

Hlavním bodem dvoudenního sjezdu zástupců 46.000 lékařů z celé republiky je reforma zdravotnictví. Vedle projednání vnitřního chodu organizace budou mít lékaři možnost diskutovat s ministrem zdravotnictví.

„Z desetiprocentního zvýšení platů v roce 2012 se pan ministr vykrucuje,“ uvedl Kubek při zprávě o hodnocení činnosti komory za uplynulý rok. Podle něj přitom plnění této fáze memoranda bude pro lékaře signálem, jak hodlá vláda plnit cíle dohody, která požaduje pro lékaře do roku 2013 až trojnásobek průměrné mzdy v zemi.

Zdravotníci nyní chtějí, aby jim od ledna stouply platy o deset procent. Je to prý součástí požadavků podepsaného referenda. Jeho podepsáním skončila v únoru akce Děkujeme, odcházíme, kdy tisíce nemocničních lékařů v zemi hrozily odchodem ze zdravotnických zařízení. V akci požadovali vyšší platy i systémové změny v resortu.

Heger ale trvá na tom, že kvůli ekonomické situaci by měly stoupnout platy od ledna jen o 6,25 procenta, další navýšení lze čekat až v pololetí. Ministerstvo považuje sliby memoranda za splněné, podle analýzy příjmů od ledna prý víc přidat nemůže.

Kubek dnes připomněl, že lékaři jsou si vědomi toho, že dohoda je „závazek právně nevymahatelný“. „Bude plněna pouze tehdy, pokud si ji síla vynutí, pokud budou lékaři ochotni za svá práva bojovat,“ řekl.

Během dnešního dopoledne lékaři projednají také zprávu o vnitřní činnosti a hospodaření ČLK i rozpočet organizace na příští rok.

Odpoledne přijdou na řadu tematické bloky a přednášky a diskuse s ministrem. V neděli budou pokračovat tematické přednášky a bude se hlasovat o usnesení sjezdu.


Komentovat článek: Milan Kubek: Spolupráce lékařské komory s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Milan Kubek: Spolupráce lékařské komory s…

Komentáře

další 4 komentáře
jan taper spolupráce člk s  | 11. 12. 2011 17:07

Ja bych zdravotníkům platy SNÍŽIL podle toho jak se skutečně chovají : ke svým pacientům viz EMERGENCY nemocnice Fifejdy v Ostravě. Jan Taper

T T  | 21. 11. 2011 16:21

Stále jsi nám ovšem nevysvětlil, jak je vůbec možné, že vysoký funkcionář ČLK, který má v popisu práce proklamované hájení zájmů lékařů, zejména vůči zdravotním pojišťovnám, pobírá od ní nemalou odměnu za vysedávání v dozorčí radě, což je typické korupční chování. Je komora také zkorumpovaná ?

Martin Müller T  | 21. 11. 2011 10:16

Toto je učebnicový příklad kverulanství. Podívejte se na složení správní rady a také si uvědomte, jaký účel správní rada má. O obsazení správní rady rozhoduje sněmovna. Správní rada je kontrolní orgán a její složení je různorodé - je to způsob jak zabránit tomu, aby mocensky nepřevládla jedna zájmová skupina. Jsou tam členové stran vládní koalice, opozice atd. Jedno křeslo (hlas) pro člena ČLK je podle mého názoru vhodné. Od roku 2013 by se členům dozorčích rad neměly vyplácet odměny, třetinu členů bude nominovat a jmenovat vláda, třetinu odbory a třetinu zaměstnavatelé. Dojde k oslabení politické opozice v tomto kontrolním orgánu, protože sněmovna bude vyřazena ze hry a odbory budou mít jen třetinu. Navíc všichni víme jak je obsazováno vedení velkých nemocnic - jednoznačně politicky (viz Zajíc - Bulovka, Zeman - Vinohrady, Jurásková - VFN atd.). Jakákoliv vláda tedy bude mít vždy navrch.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné