Miliardy do nemocnic. Soutěží se jen naoko

Vyhlášených soutěží se většinou zúčastní pouze jedna firma. Zodpovědným úřadům to nepřipadá divné.

Na první pohled je to velká záhada: do Česka proudí miliardy korun na modernizaci nemocnic, ale takřka nikdo o ně nemá zájem. Respektive, do soutěží, v nichž nemocnice či jejich zřizovatelé hledají firmu, která jim dodá nové přístroje, se většinou hlásí pouze jediná firma.

Uvedený problém se týká především velkých zakázek na vybavení nemocnic, jež financuje EU.

HN to zjistily analýzou dat na serveru centralniadresa.cz, kde státní instituce povinně zveřejňují výběrová řízení a poté i jejich výsledky.

Firmy a jejich kliniky

To ale není jediné zjištění. Překvapivě vysokou úspěšnost totiž mají v těchto případech tři obchodní, kompletátorské firmy. Ty nic nevyrábějí, jen přeprodávají.

Větší jsou v zemi tři – Hospimed, Puro-klima a Hypokramed. A dohromady jen v roce 2009 v soutěžích, zveřejněných na serveru centralniadresa.cz, získaly zakázky za 1,926 miliardy korun.

Neuvěřitelná je přitom výše zakázek, v nichž byly jedinými uchazeči – 1,63 miliardy korun. Jinými slovy, takřka u devadesáti procent tendrů, které získali tito kompletátoři, se vlastně nesoutěžilo. Obchod spadl do klína jediné firmě.

Jak je možné, že se společnosti tak „zázračně“ shodnou a že si nelezou do zelí?

„Kolik je uchazečů, to jsou věci, kterými se nezaobíráme,“ říká například člen představenstva společnosti Puro-klima Antonín Havlíček. Podle něho si však firma vždy provádí průzkum, jaké jsou naděje na úspěch. „Není to tak, že se po každé zakázce vrháme. Víme o spoustě zakázek, do kterých nejdeme, protože na to kapacitně nemáme,“ podotýká.

„My se hlásíme do všech zakázek,“ říká nejdříve rezolutně jednatelka společnosti Hospimed Věra Svobodová. Až po předložení čísel dodává: „Pokud někam nejdeme, tak je to proto, že nesplňujeme technické požadavky zadavatele,“ vysvětluje.

„Nemám pro to žádné vysvětlení, nesleduji kdo se kam přihlásí,“ uvádí majitel třetí úspěšné kompletátorské firmy Hypokramed Vratislav Roubal. „Je přece moje právo rozhodnout se, kam se přihlásím,“ dodává.

Bez zajímavosti není ani to, že každá ze společností má „své“ nemocnice, kde se jí nezvykle dobře daří: Puro-klima libereckou krajskou, Hospimed síť ústeckých zařízení a Hypokramed Plzeň.

Úřady mlčí

Podle Elišky Císařové z Transparency International je pravděpodobné, že v této oblasti existují dohody, jsou ovšem těžko dokazatelné. „Nelze vyloučit, že společnosti jsou „realistické“ a nehlásí se do soutěže, o kterou má zájem konkurent, a očekávají stejné chování od ostatních,“ říká Císařová.

Instituce, přes něž evropské dotace chodí, však to, že se o miliardy prakticky nesoutěží, vůbec nevzrušuje. A nad tím, že bývá často jenom jeden uchazeč, pouze krčí rameny.

„Počet uchazečů a podoba nabídky při konkrétní zakázce jsou výsledkem nabídky a poptávky,“ tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

„Pokud bychom se hlouběji zabývali otázkou, z jakého důvodu podá nabídku v zadávacím řízení jeden uchazeč, nelze ji zodpovědět bez hlubší analýzy každé zakázky,“ uvádí Jan Štoll, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které je garantem veřejných zakázek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!