Přejít na obsah

Miliardy na účtech pojišťoven? Protiprávní, tvrdí ČLK

zpět
7.11.2008

Česká lékařská komora se bouří proti hromadění peněz na účtech zdravotních pojišťoven. Podle ní tím porušují zákon, ten totiž jasnou hranici rezervy stanovuje. Ministerstvo se ale brání, peníze na účtech jsou prý nutné i s ohledem na finanční krizi...

Zdravotní pojišťovny mají na účtech zhruba 35 miliard korun, ke konci roku by to mohlo být až 40 miliard. Tím ale podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka porušují zákon, který stanovuje výši rezervního fondu na 1,5 % průměrných ročních výdajů základního fondu pojišťovny za předcházející tři roky. Podle výpočtů by tak rezervy měly činit zhruba 2,7 miliardy korun.

„Lékaři i sestry utíkají, řešíme rozsáhlou personální krizi způsobenou podfinancováním systému a pojišťovny na svých účtech zadržují peníze. Systém zdravotního pojištění není spořící, ale je průběžný,“ vysvětloval důvody své kritiky šéf komory Milan Kubek.

Zdravotní pojišťovny by podle něj nyní z peněz, které na účtech mají, mohly platit péči po dobu tří měsíců. „Občané nedostávají péče, kterou si zaplatili. Vyzýváme ministra, aby vydal úhradovou vyhlášku v takové podobě, která toto zohlední,“ dodal dále Kubek.

Příjmy zdravotních pojišťoven jsou podle něj určeny buď na zákonem taxativně stanové účely, tedy fondy, nebo na úhradu zdravotní péče. „Žádný jiný účel využití finančních prostředků právní předpisy neumožňují,“ míní šéf komory.

Ministerstvo rezervy brání

Podle ministerstva zdravotnictví by ale bylo nezodpovědné peníze ze zdravotních pojišťoven „vyrabovat“, zejména v době, kdy se celý svět potýká s finanční krizí.

„Již schválené zdravotně pojistné plány pojišťoven jsou založené na původní předpovědi růstu českého hospodářství a nízké nezaměstnanosti. Nyní jsou ale kvůli finanční krizi nereálné. To znamená, že pojišťovny v roce 2009 zaplatí zdravotnickým zařízením více, než vyberou. Dnešní úspory budou tedy zdravotnickým zařízením vypláceny již v příštím roce,“ vysvětloval Tomáš Julínek.

Prostředky na základním fondu zdravotního pojištění podle něj k 30. červnu 2008 činily celkem 28 miliard. „Zároveň ovšem zdravotní pojišťovny evidovaly nesplacené pohledávky vůči zdravotnickým zařízením ve výši 23 miliard. Skutečně volné finanční prostředky tak činí pouze pět miliard korun, zbylá část představuje provozní kapitál potřebný k pokrytí pohledávek,“ dodal Julínek.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Miliardy na účtech pojišťoven? Protiprávní,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Miliardy na účtech pojišťoven? Protiprávní,…

Komentáře

dalších 67 komentářů
Edelbaum Jude Re:Re:ale v kapitalismu  | 11. 11. 2008 17:21

Že se, doktoři nestydíte ! Zkuste se dát do řeči s takovou prodavačkou v obchodním domě o jejím příjmu. Má měsíčně 8 000 Kč hrubého a dost. Jak by se vám žilo s takovým příjmem v dnešní době ? Nechte už těch blbých keců a začněte přemýšlet tou šišinkou, co vám ještě zbyla na myšlení ! Tady je totiž podhoubí budoucího komunistického převratu. Možná se už za dva roky budeme ještě více divit a hledat, kde jsme všichni udělali chybu ? Ale oni ji udělali politici - a všichni ! Vy necítíte tu nenávist vůči vám ve svých ordinacích ? Proč tyto lidi ještě provokujete ? Zkuste udělat něco pozitivního....

Tomáš Rozsíval Re:Re:Re:Re:A znovu a zas.... II  | 11. 11. 2008 08:15

Je věcí zkušenosti, odbornosti a odpovědnosti každého lékaře, aby v rámci své odbornosti si vytvořil takový systém diferenciální diagnostiky, aby většinu onemocnění uměl diagnostikovat. A pokud mám suspicium, jsem povinen udělat vše pro to, abych je buď potvrdil, či vyvrátil. Aa k tomu mi slouží i veškeré ty nejdražší vyšetřovací postupy. Právo na ně má každý! Nikoliv výběrově jenom proto, aby na ty druhé "taky zbylo" !

Flegmatik Re:Re:Co poplatky v lékárnách?  | 10. 11. 2008 12:22

A víte vy vůbec, co ten poplatek v lékárně je? Že to vlastně není nějaký lékárníkův příjem navíc, ale součást ceny léku, abyste nemusel platit ze svého zvýšené DPH 9% a vyšší doplatek za lék?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné