Přejít na obsah

Miliony za smrt dítěte? České soudy tak štědré nejsou

zpět
29.8.2008

Tři miliony korun. To má být satisfakce za úmrtí kojence přímo na operačním sále. Požaduje ji rodina ze severní Moravy, která přišla o dítě ve Fakultní nemocnici Brno. Manželé se starším sourozencem zesnulého miminka požadují peníze v rámci žaloby na ochranu osobnosti. K soudu dorazí v pátek ráno...

K události došlo v dubnu 2006. Po závažném zdravotním nálezu tu miminko operovali. Při operaci dítě leželo na speciální vyhřívané podušce. A ta mu způsobila popáleniny druhého a třetího stupně na 40 procentech povrchu drobného tělíčka. Dítě na následky popálení zemřelo.

Platit má nemocnice i firma

Každý z členů rodiny žádá milion korun satisfakce. Zaplatit je má nejen nemocnice, ale také distributor podušky.

Podle právního zástupce rodiny rozhodně nejde jen o částku v penězích. Rodina podala žalobu především kvůli omluvě. „Došlo k neoprávněnému zásahu do práv osobnosti bratříčka a rodičů. Ani jeden z žalovaných se dosud neomluvil,“ tvrdí Beneš.

Částka tří milionů korun se podle něj odvíjí od „individuální intenzity zásahu do práv“. „Také jsme zvážili mimořádně trýznivý způsob, jakým holčička zemřela, a to, jakým způsobem žalovaní k případu přistupují,“ dodal Beneš.

Soudce: Lidé chtějí čím dál víc

Podle samosoudce Michala Ryšky je případ jasným příkladem toho, že lidé se naučili v případech lékařských pochybení využívat právě žalobu na ochranu osobnosti a požadují čím dál tím větší odškodnění.

V září Ryšku čeká složitý případ výměny dětí v třebíčské porodnici. Jejich rodiče žádají dohromady satisfakci ve výši dvanácti milionů korun.

„Prošel jsem si rozsudky z celé republiky, které přiznaly milionové částky rodinám. Ty případy byly ale trochu jiného rázu. Jednalo se obvykle o rodiny, které dodnes musejí pečovat o zcela bezvládné pacienty. Proto ty vysoké částky,“ uvedl Ryška.

Jak samosoudci při určování výše satisfakce obvykle postupují, pro Aktuálně.cz Ryška nastínil nedávno v rozhovoru.

Rekord: Sedmnáct milionů

Rekordní sedmnáctimilionové odškodnění přiznal soud například pacientce sokolovské nemocnice Zuzaně Rokosové. Ta ochrnula při vyšetření angiografií a od té doby může hýbat jen očima.

Patnáct milionů vysoudili nedávno také rodiče dnes dvanáctiletého chlapce z jižních Čech, který se topil na školním výletě. Zůstal postižený tak, že své okolí prakticky nevnímá. Za milionovou částku může chlapec v zahraničí podstoupit operaci, která by mu mohla výrazně pomoci.

Ve většině případů se nemocnicím tak vysoké částky platit nechtějí a podávají proti rozsudkům odvolání.

Rozsudek v případě popáleného miminka by mohl padnout již dnes. Ryška uvedl, že citlivou záležitost nechce zbytečně protahovat. Jak rozhodne, však předjímat nemůže, ani nechce.

Lenka Symčková, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Miliony za smrt dítěte? České soudy tak štědré…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Miliony za smrt dítěte? České soudy tak štědré…

Komentáře

1 komentář
Julek individuální intenzita zásahu do práv osobnosti  | 29. 08. 2008 15:34

Tato tragedie je těžce pochopitelná , ničím neomluvitelná ,ale stává se , ať již vinou zdravotníků nebo selháním techniky.Možná také dostatečně nefungovala komunikace mezi nemocnicí a postiženou rodinou / vysvětlení události ,omluva , snaha o odškodnění a pod /.Po jednorázovém odškodném,které již bylo rodině přiznáno / jak jsem četl 700 000,- , netroufám odhadnout,zda-li je to málo ,či moc /,rodina požaduje po určité době další peníze.Žaloba je vedena ,jak zdůrazňují hlavně kvůli omluvě a aby taky z toho měl něco právník,pak o nějaké drobné cca 3 000 000.-.Není mi ovšem jasné,jak posoudili individuální intenzitu zásahu do práv osobnosti obou rodičů a zřejmě malého bratra.V žádném případě však nešlo o mimořádně trýznivý způsob úmrtí kojence přímo na operačním sále,to by mělo být žadatelům o satisfakci jasné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné