Milosrdní bratři Brno chtějí jednodenní chirurgii i lepší porody

Brněnská Nemocnice Milosrdných bratří plánuje otevřít oddělení jednodenní chirurgie. Nemocnice tak chce sledovat trend současné medicíny, kdy se kvůli pohodlí pacientů i úsporám zkracuje čas strávený po operaci na lůžku.

Prostory pro nové oddělení nemocnice získá zmenšením chirurgického oddělení, řekl ČTK ředitel Josef Drbal.

Lůžka na chirurgii nemají podle ředitele nejlepší vytíženost. „Lůžkový fond na chirurgii lze bez problémů redukovat, aniž by se snížil rozsah péče,“ uvedl. Změnu chce nemocnice uskutečnit v příštím půlroce. Záležitost musí ještě dojednat se zdravotními pojišťovnami. Dnešní chirurgie má 58 lůžek, do jednodenního režimu má přejít šest z nich.

Další rozvojový záměr se týká porodů. Nemocnice připraví čtyři nové porodní sály, kde by rodičky měly najít přívětivější a modernější zázemí. Dnešní porodní sály sice podle ředitele nárokům na péči vyhovují, ale dosluhují a rekonstruovat se dají jen obtížně.

Nemocnici se navíc strategie, kdy se vybudují nové sály a péče se tam pak přestěhuje, osvědčila. „Ze dne na den můžeme přehodit výhybku,“ řekl Drbal. Staré sály by podle něj potom bylo možné například přestavět na pokoje. Nemocnice by tak získala nové dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením.

Nemocnice Milosrdných bratří je vedle Fakultní nemocnice Brno (FNB) jednou ze dvou ve městě, která nabízí porodnickou péči. Loni u Milosrdných bratří rodilo 1766 žen, na obou pracovištích FNB v Bohunicích a na Obilním trhu to bylo celkem 6538 žen.

Třetí rozvojový záměr Milosrdných bratří se týká ambulancí. Podle ředitele by se měly koncentrovat do vstupního objektu, aby je lidé přicházející do nemocnice měli hned při ruce.

Nemocnice Milosrdných bratří sídlí v areálu v Polní ulici nedaleko centra. Budovy městu jako zřizovateli za symbolickou cenu pronajímá řád Milosrdných bratří. Nemocnice má 510 lůžek, z toho zhruba polovinu ve dvou léčebnách dlouhodobě nemocných.
Lucie Kučerová kš

Ohodnoťte tento článek!