Ministerská komise o statutu ústecké onkologie nerozhodla

Krajská zdravotní, Ústí nad Labem,

Komise z ministerstva zdravotnictví zatím nerozhodla, co bude dál s biologickou léčbou rakoviny v ústecké nemocnici. Status je zatím pozastavený a ministerstvo může rozhodnout o jeho navrácení či odebrání. Vedení nemocnice úředníkům dnes ukázalo všechny kritizované části centra, rozhodnutí ale zatím známé není. Mluvčí Krajské zdravotní, jíž nemocnice patří, tvrdí, že pro odebrání statusu není důvod, konečné slovo ale bude mít ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Krajská zdravotní status onkocentra pro Masarykovu nemocnici získala v roce 2010 s podmínkou dalších investic a inovací. Vedení nemocnice tvrdí, že některé z nich už splnilo, od loňského prosince funguje například požadovaná ředírna cytostatik potřebných pro biologickou léčbu. Ministerstvo požaduje také pořízení dalšího přístroje na ozařování.

Nemocnice rovněž plánuje postavit nový pavilon pro onkologii za asi miliardu korun, zatím se ale stavět nezačalo. Argumentem pro ministerstvo tak byl alespoň projekt, na nějž teď vypsalo vedení tendr za zhruba 30 milionů korun.

„Dnes skutečně proběhl audit a komise si v reálu prohlédla i všechny body, které nám vytýkala, tedy ředírnu cytostatik, stacionář pro jejich podávání i další místa,“ řekl ČTK po jednání mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Kdyby nemocnice o status přišla, museli by pacienti s tímto typem léčby dojíždět do Prahy, Plzně nebo Liberce. V Ústí už nesmějí přijímat nové pacienty.

Jak se ministerstvo rozhodne, zatím zřejmé není, ví se jen to, že by mělo rozhodnout do konce března, do kdy byl status nemocnice pozastaven. „Výstup bude na panu ministrovi a i termín pro rozhodnutí je na něm,“ řekl Vondra.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň také nechce rozhodnutí předjímat. „Komise se ještě musí sejít,“ řekl jen. Podle ministerstva měla firma status přidělený podmínečně, když splní požadované podmínky. Měla na to jeden rok.

Ohodnoťte tento článek!