Ministerstvo a Hovorka se přou, kdo může za chybu v zákoně

Titulní obrázek

Mezi ministerstvem zdravotnictví a lidoveckým poslancem Ludvíkem Hovorkou včera vznikl spor, kdo je odpovědný za chybu v zákoně. Ta způsobila, že vážně nemocní kojenci do jednoho roku v takzvané dispenzární péči musí poplatky platit, ač jejich stejně nemocní vrstevníci starší jednoho roku ne…

Julínek po půl roce vyhodnotí, kde poplatky skřípou

Jde o děti s vrozenými srdečními vadami, nemocemi ledvin atd.

„Do jisté míry to způsobil poslanec Hovorka,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „My jsme v původním návrhu měli, že děti do tří let jsou od poplatků osvobozeny. Hovorka tam chtěl 15, pak 18 let. Narychlo se dojednával kompromis a politici pak vymysleli, že budou platit všechny děti a rodiče dostanou úlevu na dani. „Zákon se pak změnil tak, že děti do 18 let dispenzární péčí platit nebudou. Jenže se zapomnělo, že se to týká dětí od 1 do 18 let. Kojenci do jednoho roku jsou totiž kategorie jiná.

„Stal se omyl. Takhle to vypadá, když se na poslední chvíli zasahuje do zákona. Je to zřejmě pozůstatek řádění poslance Hovorky,“ prohlásil Cikrt.

Hovorka se ale brání: „Tento výrok považují za nehoráznou lež a žádám omluvu,“ píše ve svém prohlášení, které včera poslal Právu.

Dodává, že ministerstvo dohodnutou změnu politiků zpracovávalo jako součást pozměňovacího návrhu poslance Topolánka. Hovorka píše, že on sám pak ve druhém čtení předložil návrh, který měl osvobodit děti do 18 let od všech poplatků. Ten ale přijat nebyl, Topolánkův ano. „Já hlasoval proti. Nemohu tedy odpovídat za chybu, která se v zákoně objevila,“ tvrdí Hovorka. „Odpovědnost za chybu nesou jednoznačně úředníci ministerstva zdravotnictví, kteří změny na poslední chvíli do zákona zapracovávali, a samozřejmě politici, kteří nedomysleli dosah navrhované změny,“ uzavírá své prohlášení Hovorka.

Poznatky vyhodnotí za šest měsíců

Ministerstvo zdravotnictví včera Právu potvrdilo, že za šest měsíců vyhodnotí poznatky s placením poplatků u lékaře a je možné, že udělá nějaké korekce.

Lidovci už v prosinci oznámili, že chtějí po půl roce vyhodnotit zavedení poplatků a v případě nepříznivého dopadu na sociálně ohrožené skupiny obyvatel navrhnout nápravu. Ministerstvo zdravotnictví ale s celkovou revizí poplatků nepočítá.

Spíše půjde o drobné korekce, jako je uvedená chyba v zákoně. „Detaily jsme ochotni zákonem opravit. Ale aby se změnil celý systém zákona, to ne,“ prohlásil Cikrt.

Ministerstvo dál trvá na tom, že levné léky budou sice o něco dražší, ale drahé naopak zlevní. Zhruba za měsíc chce také poznatky vyhodnotit.

Podle mluvčího lékárnické komory Aleše Krebse skutečně i přes zvýšenou DPH a úpravu marže lékárníků doplatky za léky jsou nižší. Pokud se ale k tomu připočte poplatek za lék na receptu 30 korun, tak ve skutečnosti pacient doplatí víc.

Jestliže například na lék pacient v prosinci doplatil 20 korun, v lednu doplatek činil 10 korun, ale protože zaplatil třicetikorunový doplatek za lék na receptu, pak vlastně za stejný lék zaplatil o 10 korun víc než v prosinci. „Vyplatí se proto, aby měl více balení stejného léku. Pak ušetří,“ vysvětlil Krebs.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková Právo informovala, že k vyřazení levných léků z předepisování u lékaře zatím nedošlo. „Firmy mají teď možnost podat si žádost o přehodnocení úhrady od pojišťoven. Na to musí být správní řízení, trvající minimálně tři měsíce. První změny v lécích tedy mohou být nejdříve v dubnu.“

Lidem se ale vyplatí u léků, které jsou na předpis a zároveň volně prodejné a stojí méně než 30 korun, koupit si je přímo bez receptu, protože odpadne třicetikorunový poplatek.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!