Ministerstvo chce instituci pro hodnocení zdravotních nástrojů

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví chce iniciovat vznik samostatné instituce, která by vyhodnocovala zdravotnické technologie a prostředky, mezi něž patří tomografy, umělé kyčelní klouby, kardiostimulátory, umělé chlopně, náplasti a další pomůcky. Instituce by nebyla součástí ministerstva. Jejím vznikem by ale ministerstvo naplnilo jednu ze tří priorit EU ve zdravotnictví…

Na mezinárodním semináři věnovaném roli technologií ve financování zdravotnictví, který pořádá asociace CzechMed, to řekl konzultant ministerstva zdravotnictví pro úhradové mechanismy Daniel Hodyc.

„Počítáme, že samostatná instituce by mohla vzniknout do tří let. Instituce by měla být oddělena od těch, kteří rozhodují o úhradě zdravotnických technologií, tedy od ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven,“ řekl. V Česku podle něj zatím neexistuje způsob, jakým přínos zdravotnických technologií hodnotit. Více než 40 podobných institucí na hodnocení zdravotnických technologií přitom funguje ve 13 evropských zemích.

„Zdravotnické prostředky zachraňují a zkvalitňují životy milionům pacientů, umožňují jim rychlý návrat do spokojeného a produktivního života – je třeba si uvědomit, že právě to je jeden z hlavních faktorů, který zvyšuje prosperitu evropské ekonomiky,“ zdůraznil význam zdravotnických technologií a prostředků prezident CzechMedu Miroslav Palát.

V Česku představují zdravotnické prostředky asi osm procent z celkových ročních výdajů na zdravotnictví – tedy 18 miliard z 220 miliard korun. Podle odborníků se ale v nynější ekonomické krizi právě zdravotnické technologie stávají terčem rozpočtových úspor.

„Pokud mají být diskuse mezi plátci zdravotní péče a jejími poskytovateli založeny na racionálním základě, tak je potřeba, aby do nich vstoupila třetí strana. Ta stojí mimo plátce i poskytovatele a dodá seriozní data, jaký je skutečný přínos nové technologie, která má být zavedena a hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jaký je skutečný přínos ekonomický a klinický na zdraví té části populace, které se technologie týká,“ zdůraznil Hodyc.

Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed je zájmové sdružení právnických osob. Byla založena v roce 1998 s cílem přispět ke zvyšování úrovně zdravotní péče a zvýšit informovanost o zdravotnických prostředcích.

ČTK

Ministerstvo chce instituci pro hodnocení zdravotních nástrojů
Ohodnoťte tento článek!