Přejít na obsah

Ministerstvo chce sledovat posudkové lékaře kvůli zneužití dávek

zpět
29.6.2011
lékařka, pacientka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, pacientka, ordinace, praktikZdroj: www.mandylamb.com

lékařka, pacientka, ordinace, praktik | Zdroj: www.mandylamb.com

 

Ministerstvo práce se chystá sledovat rozhodování posudkových lékařů o sociálních dávkách. Podle něj se totiž část těchto podpor vyplácí neoprávněně. Zabránit by tomu měl "nástroj pro odhalování podvodných a chybných případů" v posuzování žádostí o peníze od státu.

Úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) chce kvůli tomu vypsat „nadlimitní veřejnou zakázku“. Drábek o opatřeních má ve středu informovat vládu. ČTK to řekla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Hodnota nadlimitní veřejné zakázky na službu by činila nejméně 3,236 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Ministerstvo plánuje zahájit zadávací řízení v červenci.

Podle mluvčí úřad nebude kupovat žádné počítače ani programy, pořídí si hotovou službu. Ta by měla fungovat nejpozději od příštího roku. Platit by se měla až z úspor v systému. Plívová dodala, že náklady na provedení zakázky tak pokryje zpočátku dodavatel.

„V rámci činností lékařské posudkové služby jsou prováděny výplaty sociálních dávek, které mají dlouhodobě rostoucí trend, k neúměrnému nárůstu výdajů významně přispívá skutečnost, že část těchto výdajů je vyplácena neoprávněně,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě o materiálu s opatřeními, který by měla ve středu dostat na stůl vláda.

Plívová ČTK řekla, že pořizovaný nástroj by se měl zaměřit třeba na „anomálie v chování a postupech“ posudkové služby. V některých okresech se totiž například častěji než jinde objevují určité diagnózy. Sledování by prý mělo zjistit, zda za větší výskyt choroby mohou nepříznivější podmínky v regionu či rozhodování.

Ministerstvo připravuje víc opatření, kterými chce zabránit zneužívání dávek a podpor. Počítá třeba i se zavedením takzvaných sociálních karet, na které by se peníze od státu vyplácely.


Komentovat článek: Ministerstvo chce sledovat posudkové lékaře…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné