Přejít na obsah

Ministerstvo dá milióny na zlepšení komunikace

zpět
1.7.2009

Od letošního podzimu se budou lékaři učit, jak komunikovat s pacientem. Ministerstvo zdravotnictví na to v příštích třech letech uvolní 150 miliónů korun. "Považujeme komunikaci mezi lékařem, zdravotní sestrou a pacientem za vůbec základní. Je nejdůležitější v jejich vztahu," řekla Právu v úterý ministryně zdravotnictví Dana Jurásková...

Podle ní právě v komunikaci mezi lékařem a pacientem vzniká mnoho nedorozumění, která pak vedou k celkové rozladěnosti pacienta. Pokud ale lékař s pacientem mluví, vysvětluje mu postup léčby, pak pacient se s ní více ztotožní a lépe spolupracuje.

Ministerstvo také mění od července systém vzdělávání lékařů. Z 81 oborů jich bude pouze 40 podle standardů Evropské unie. Mění se také délka vzdělávání lékařů po vystudování lékařské fakulty. Až dosud pracovali 5 až 7 let pod odborným dozorem a nesměli žádnou práci vykonávat samostatně. Nyní to budou pouze dva roky, po nichž dostanou tzv. certifikát o absolvování základního kmene. Těch je deset.

První rok je společný a zahrnuje obory jako chirurgie, vnitřní lékařství, ARO, gynekologie a porodnictví a dětské lékařství. Druhý rok kmene už bude vysloveně pouze specializační.

Po dvou letech absolvování kmene získá certifikát a ten bude lékaře opravňovat vykonávat některé práce samostatně, což dosud nesměl.

Certifikát ale nenahrazuje atestaci. První atestace dál bude zhruba po pěti až sedmi letech. Certifikát ale významně změní postavení mladého lékaře.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Ministerstvo dá milióny na zlepšení komunikace

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo dá milióny na zlepšení komunikace

Komentáře

dalších 39 komentářů
Re:Re:Re:asertivita  | 3. 07. 2009 14:30

" Plný čajník nezvučí ", " Ten kdo ukradne vejce, ukradne velblouda " , " Varuj se přílišného smíchu, neboť otupuje mysl a přivádí zapomnění " ....další poučení z čajových koláčků Lao-ća

Baalamut Re:Re:asertivita  | 3. 07. 2009 12:41

a taky " chtít maso bez kostí a čaj bez lístků je příliš " Lao c.

PL PL ad Nella  | 3. 07. 2009 09:18

Mně opravdu nevykoupili průměrný obvod se zdůvodněním, že není perspektivní náhrada,kterou Mediklinik garantuje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné