Ministerstvo financí je proti neziskovým nemocnicím

Zákon o neziskových nemocnicích, který prosazuje ministryně Emmerová i premiér Stanislav Gross, je špatný, obsahuje plno chyb. Navíc odporuje ústavě, protože porušuje kompetence krajů. S takovým tvrzením nepřišla opoziční ODS, ale Ministerstvo financí ovládané sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou…

Vyplývá to z připomínek Sobotkova resortu, které mají HN k dispozici. Ministerstvo pravost dokumentu potvrzuje, mluvčí Marek Zeman ale diplomaticky dodává: „Byl to jen pracovní materiál pro informaci pana ministra, nešlo o oficiální stanovisko.“

Dokument Sobotkových úředníků z poloviny října reaguje na návrh, který sociální demokraté chtějí ve zrychleném řízení v parlamentu prosadit do konce roku.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová chce převést nemocnice na neziskové společnosti, které by byly osvobozeny od daní a soudy by je nesměly poslat do konkursu.

Ministerstvo financí to hodnotí jednoznačně: „Předloženou novelu zákona nelze doporučit v této verzi k projednání pro vážné faktické, právní, ekonomické a rozpočtové nedostatky.“

„Jednoduchá řešení prostě neexistují a specifický zákon pro veřejná zdravotnická zařízení problémy zdravotnictví nevyřeší, pokud jim ještě nepřidá další,“ uvádí se dále v materiálu.

Poslanec Jaroslav Krákora, který zákon spolu s lékařskou komorou připravuje, dnes tvrdí, že všechny Sobotkovy připomínky do zákona během uplynulých čtrnácti dnů již zapracoval.

„Když připravujete zákon, tak ho kolikrát musíte předělávat celý,“ říká k

připomínkám Krákora, který dnes definitivní verzi představí spolu s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou.

Zákon obhajuje i jeho spoluautor, prezident České lékařské komory David Rath: „Zhruba sedmdesát procent připomínek Ministerstva financí se do návrhu nakonec dostalo.“

Předkladatelé mají ve sněmovně šanci uspět, protože vedle sociálních demokratů budou zákon podporovat i koaliční lidovci. Ti mají neziskové nemocnice ve svém programu.

„Zákon se pokusíme dostat do rozumné podoby během druhého čtení ve sněmovně,“ říká poslanec KDU-ČSL Jiří Janeček.

Souhlasí i komunisté. „Ve druhém čtení ale budeme mít řadu připomínek, problémů lze v dnešní podobě najít moře,“ shoduje se s lidovci zdravotnický mluvčí KSČM Miroslav Opálka.

Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!