Ministerstvo: Kraj se do výběrového řízení na péči nepřihlásil

Královéhradecký kraj se do výběrového řízení na poskytování následné a dlouhodobé ošetřovatelské péče podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly nepřihlásil. Zakázku získala soukromá firma FutureHealth.

Kraj měl ale o zakázku podle náměstka hradeckého hejtmana Aleše Cabicara (TOP 09) zájem, navíc podle něj hrozí, že další soukromý provozovatel zdravotnického zařízení v kraji zhorší problém s nedostatkem lékařů a sester.

Podle Prymuly měl kraj ale možnost do výběrového řízení zasáhnout i jinak než jako zájemce o provoz lůžek. Nominoval zástupce do výběrové komise, ten se ale nedostavil. „Zástupci kraje mají umožněno před výběrovou komisí vyjádřit svůj názor a zhodnotit, zda je záměr uchazeče v souladu s koncepcí krajského zdravotnictví,“ vysvětlil Prymula.

Do výběrového řízení se podle něj navíc přihlásili jen dva uchazeči a jeden z nich nesplnil podmínky výběrového řízení. Vítězná firma ale podle Cabicara neměla v době výběrového řízení dostatečné zázemí pro takovou zakázku, v úterý to řekl novinářům.

Ministerstvo nesouhlasí ani s argumentem, že soukromé zdravotnické zařízení zhorší problém s nedostatkem personálu. „Provozovatel buď přivede své zaměstnance a pak situaci spíše zlepší, nebo se bude snažit získat zaměstnance v regionu, ale to by musel udělat i kraj, kdyby se do výběrového řízení přihlásil,“ dodal Prymula.

Hejtmanství upozornilo v dopise ministerstvo, že rozšiřování zdravotní péče v hradeckém kraji o další poskytovatele lůžkové péče není v souladu s krajskou koncepcí zdravotnictví pro léta 2016 až 2020. „Preferujeme v hradeckém kraji úzkou provázanost s ostatními typy poskytované lůžkové péče a tím i rozvoj ve stávajících areálech lůžkových zdravotnických zařízení s důrazem na restrukturalizaci stávajících akutních lůžek,“ napsal kraj v dopise.

Firma FutureHealth patří pod Hartenberg Holding, jenž spadá pod firmu SynBiol, která dříve patřila předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Zastupitelé Opočna na Rychnovsku na konci srpna schválili smlouvu o pronájmu budovy bývalé porodnice a chirurgie fondu Hartenberg. Nájemce ji chce nyní upravit, mělo by v ní vzniknout zhruba 40 lůžek a první pacienty chce přijmout v roce 2018.

Opočenská nemocnice původně patřila kraji, který ji pro ztrátovost v roce 2010 uzavřel. V roce 2013 ji daroval městu, které pro ni hledalo využití. V dalších budovách v areálu nemocnice nyní působí poliklinika, krajská léčebna dlouhodobě nemocných nebo pracoviště klinické biochemie a diagnostiky náchodské krajské nemocnice.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!