Přejít na obsah

Ministerstvo má plán, jak zachránit tisíce lidí po mrtvici

zpět
7.3.2010
kapačka, infuze, pacientka, nemocnice
zvětšitkapačka, infuze, pacientka, nemocniceZdroj: tinypic.com

kapačka, infuze, pacientka, nemocnice | Zdroj: tinypic.com

 

V ČR je třikrát tolik pacientů s mozkovou příhodou než v západní Evropě.

Větší šanci na přežití by mohli mít lidé s mozkovou mrtvicí. V Česku má pro ně vzniknout síť štědře dotovaných specializovaných center. Plán ministerstva včera představil první náměstek ministryně zdravotnictví MarekŠnajdr. „Ustavení center neznamená rušení stávajících neurologických pracovišť, ale vytváří se síť pracovišť schopných poskytnout vysoce kvalitní péči pacientovi s akutní cévní mozkovou příhodou,“ zdůraznil.

Na záchranu mají čtyři hodiny

Síť bude trojstupňová. Jeden stupeň bude tvořit deset až 12 komplexních center s neurochirurgií. Vedle nich vzniknou centra iktová, kde neurochirurgie nebude. Třetím stupněm pak mají být běžná pracoviště. Záchranná služba bude přesně vědět, kam dopravit pacienta. Nemocné s akutní cévní mozkovou příhodoudoveze do komplexního centra. Iktová centra budou pečovat o pacienty s neakutní cévní mozkovou příhodou. V ČR je ročně pětapadesát tisíc pacientů s cévní mozkovou příhodou. Na řadě pracovišť dostanou špičkovou péči, problém ale je, že jejich síť je nevyvážená. Záchranná služba doveze pacienta do nejbližší nemocnice, která ho poté předá specializovanému pracovišti. Promešká se tak interval 4,5 hodiny, kdy lze ucpané cévy zprůchodnit a uzdravit pacienta bez následků. Česko patří k zemím s až trojnásobně vyšším výskytem cévní mozkové příhody oproti ostatním vyspělým státům Evropy, úmrtnost dosahuje ve srovnání s většinou vyspělých států téměř dvojnásobných hodnot. „Nejúčinnějším prostředkem ke snižování těchto nepříznivých ukazatelů je zkvalitnění prevence a zřizování specializovaných pracovišť poskytujících intenzivní a kvalifikovanou odbornou péči,“ zdůraznila náměstkyně Markéta Hellerová s tím, že pro pacienty bude výhodnější, když je záchranka doveze do vzdálenější nemocnice, která ale má pro jejich léčbu lepší vybavení. Centra se mohou těšit na štědrou podporu zdravotních pojišťoven a Evropskéunie.


Autoři

Regionální deníky

Související články

6.3. Na supercentra schází peníze Na supercentra schází peníze
2 příspěvků
22.11. Kyselina listová může ochránit před infarktem a mrtvicí
0 příspěvků

Komentovat článek: Ministerstvo má plán, jak zachránit tisíce lidí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo má plán, jak zachránit tisíce lidí…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Richard To je plán,  | 15. 03. 2010 21:21

NEPOCHOPENÍ PROBLÉMU - TROMBOLÝZU PŘECI DÁVAME UŽ TEĎ NA OBLASTNÍCH NEUROLOGIÍCH A BUDEME I NADÁLE JAKO IKTOVÉ CENTRUM. NA TO NEPOTŘEBA FN. ACTILYSE STOJÍ DLE DÁVKY U CMP 15-25 000,-. OSOBNĚ JAKO NEUROLOG Z OBLASTNÍ NEMOCNICE DĚLENÍ NA 3 STUPNĚ VÍTÁM. KONEČNĚ BUDE ASPOŇ NĚJAKÝ SYSTÉM. ZATÍM JE TO DŽUNGLE.

Jiří Wicherek A co prevence?  | 8. 03. 2010 10:39

No, čert vem tu lecbu, jeho problem. Krome rasdneho zapisu do dokumentace si vsak hlavne nechte od nej podepsat (radeji vicekrat), ze jste ho radne poucil o jeho zdravotnim stavu a o moznych dusledcich vyplyvajicich z jeho konani navzdory Vasemu doporuceni. Doporucoval bych pak tez podpis nejmene jednoho svedka. Aby jste byl alespon trochu pojisten pro pripad soudniho rizeni na podnet dotycneho. Saaaak vite, ze oni na to ted "po americku".

Dr. R. Jelínek A co prevence?  | 8. 03. 2010 09:08

Je krásné budovat drahá centra, ale taky sami pacienti by se měli snažit. Teď jsme tu měl pacienta, cholesterol 15,6, TG 35, LDL 6,8.... je mu 40 let a má z toho srandu, myslí si, že to nic není, jen nějaký blbý čísílka, baští klobásy,na léky kašle.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné