Přejít na obsah

Ministerstvo marně shání podporu pro protikrizová opatření

zpět
6.5.2009

Ministerstvo zdravotnictví zatím marně shání podporu opozice pro protikrizová opatření, finanční stabilitu systému navíc ohrožuje snaha opozice o plošné zrušení regulačních poplatků. Ve zdravotnictví by tak podle ministryně Daniely Filipiové mohlo chybět až 20 miliard korun. Česká lékařská komora ale před přijetím opatření důrazně varuje...

Protikrizovým opatřením se dnes bude znovu zabývat vláda, minulý týden jednání přerušila a dala ministryni za úkol, aby sehnala podporu opozice. Ve sněmovně by pak opatření mohla být schválena hned v prvním čtení, takže by mohla platit od 1. července letošního roku. Nyní Filipová čeká, až sociální demokraté nominují kandidáta pro vyjednávání. Podle ministryně české zdravotnictví dosud ekonomické krizi čelí úspěšně, mohou za to prý regulační poplatky a zodpovědný přístup ministerstva zdravotnictví, které umožnilo vytvoření rezerv ve zdravotních pojišťovnách. „Bohužel zásadním nebezpečím pro finanční stabilitu systému jsou snahy o zrušení regulačních poplatků. Předpokládaný přínos regulačních. Předpokládaný přínos regulačních poplatků do zdravotního systému činí nezanedbatelných 7,5 miliardy korun. Nikdo z těch, kteří navrhují zrušení poplatků, neřekl, kde tyto peníze pro zdravotnictví získá,“ varoval první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Protikrizová opatření zahrnují navýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané, přesun části peněz zdravotních pojišťoven z provozních fondů a fondů prevence na zdravotní péči, zpřesnění kontrolních pravomocí pojišťoven při výběru a vymáhání pojistného a také zvýšení dohledu státu nad plněním povinností zdravotních pojišťoven a změny v oblasti lékové politiky.

Zvýšení plateb státu by letos mělo přinést navíc 2,5 miliardy a v příštím roce pět miliard korun. Pojišťovny by měly z úspor ze svých fondů dát na péči navíc 2,5 miliardy korun. Zpřesněním kontrolních pravomocí při výběru a vymáhání pojistného má přijít do systému další půlmiliarda. Další tři miliardy se ušetří přehodnocením cen léků a jejich úhrad ze zdravotního pojištění, aniž stoupne spoluúčast pacienta. „České zdravotnictví není bezprostředně ohroženo krizí, pokud se nic neudělá, do půl roku se do ní může zdravotnictví dostat,“ varoval první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

ČLK varuje před přijetím premiéra i ministryni

Proti přijetí protikrizových opatření ostře vystupuje Česká lékárnická komora, ta se dokonce prostřednictvím dopisů obrátila i na premiéra Mirka Topolánka a na ministerstvo zdravotnictví. Některé kroky totiž podle komory peníze neušetří, jak proklamuje ministerstvo, ale budou mít spíše opačný efekt. Za nejnebezpečnější považuje změny pravidel stanovování úhrad léků z veřejného zdravotního pojištění, které by prý způsobily zvýšení výdajů veřejného zdravotního pojištění za léky o zhruba 2,5 miliardy korun ročně. Dále pak zmrazení výše zástupné platby státu za osoby bez vlastních příjmů. „Schválení návrhu ministerstva zdravotnictví by tedy do konce roku 2010 ochudilo české zdravotnictví minimálně o 3,1 miliardy korun,“ je přesvědčen šéf komory Milan Kubek.

msvo (www.Zdravi.Euro.cz)


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Ministerstvo marně shání podporu pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo marně shání podporu pro…

Komentáře

dalších 7 komentářů
MUDr Jiří Kilian Re:Re:Reforma. Rufus!  | 7. 05. 2009 08:48

Tak nějak. Ale hlavně, si myslím, se ministerstvo zdravotnictví, representované z vrcholných postů a z postu mluvčího, prvně samo postavilo proti lékařskému stavu. Mám za to, že doufalo, že si tím nakloní národ a získá podporu. To mám za docela závažnou politickou a strategickou chybu.

Bohumír Šimek Re:Reforma. Rufus!  | 7. 05. 2009 07:30

Mluvit o strachu ze změn ve zdravotnictví asi není přesné. Šlo o obavu lékařů z toho, že Tomáš Julínek dává svobodu jen pojišťovnám a bere ji lékařům a pacientům, kterým utvrzuje vazalské postavení, a odmítá svobodné postavení v pokladenském systému. To byla skutečná příčina, proč Tomáš Julínek neměl podporu lékařů. A nešikovně nastavené poplatky jeho zkázu dodělaly.

Martina Re:Reforma.  | 6. 05. 2009 18:41

Rufusi, pokud někdo měl výhrady, domnívám se, že od samotného začátku nebylo nikomu jasné jak bude tzv. regulační poplatek v samotném principu fungovat. To ale nevěděli ani samotný reformátoři. Nakonec to ani Julínek neuměl vysvětlit celému národu u slavného soudu v Brně. Jediné co Julínek a Šnajdr opakovali jako politický kolovrátek je to, že systém je solidární. Od Ratha nelze nic očekávat, ten si bude jako vždy vyřizovat účty, jednou se zdravotními pojišťovnami, podruhé s rozhodnutím jedné soudkyně. A předvolební kolotoč máme všichni před sebou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné