Ministerstvo nevylučuje mimosoudní vyrovnání s Diag Human

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi v pondělí připustil, že jeho úřad se s firmou Diag Human může vyrovnat mimosoudně – ovšem jen když s tím bude souhlasit celá vláda. Dosud ministr mimosoudní vyrovnání vylučoval a prohlašoval je za „pokoutní“ způsob řešení. Proč nyní o takové variantě uvažuje?

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi v pondělí připustil, že jeho úřad se s firmou Diag Human může vyrovnat mimosoudně – ovšem jen když s tím bude souhlasit celá vláda.

Dosud ministr mimosoudní vyrovnání vylučoval a prohlašoval je za „pokoutní“ způsob řešení.

Proč ministr změnil názor a o „pokoutním“ řešení uvažuje?

„Mně se to osobně vnitřně nelíbí, nicméně musím ustoupit tlaku toho, že pokud je toto cesta, jak minimalizovat škodu českému státu, tak se asi nedá nic dělat,“ řekl na dotazZdraví.Euro.cz.

Zdůraznil ovšem, že jde jen o jednu z možností, nikoli možnost, kterou by on sám preferoval.

Pozadí kauzy

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo.

Za poškození dobrého jména musela vláda zaplatit přes 320 miliónů korun, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně. Případem se zabývá také sněmovní komise, která má předložit výsledky zkoumání do konce června.

Minulý týden bylo vyšetřování kauzy odloženo. Policie i státní zástupce shledali, že v tomto případu není nikdo vinen. Policie zkoumala, zda některý z úředníků nehájil zájmy státu nedostatečně. Nic takového se ale podle vyšetřovatelů neprokázalo.

Vít Hlásenský, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!