Přejít na obsah

Ministerstvo odstartovalo projekt standardizace

zpět
25.3.2009

Dlouholeté debaty o standardech ve zdravotnictví by měly být naplněny. Ministerstvo zdravotnictví totiž schválilo Systém tvorby Národních standardů, v jehož rámci mají být stanoveny doporučené postupy péče. Na vývoji standardů budou pracovat experti, k zapojení ale ministerstvo vyzvalo i odbornou veřejnost...

Doporučené klinické postupy, jak se standardy také často označují, by měly pacientům umožnit kontrolu, zda jsou léčeni správně a zda dostávají tu nejkvalitnější péči. Pokud by byly zákony schváleny proces by začal letos a skončil v roce 2013, Česko by v tu dobu mělo mít několik stovek standardů. „V rámci projektů se počítá jak s využitím dosavadních výsledků dosažených na úrovni jednotlivých odborných lékařských společností, tak s využitím zahraničních zkušeností ze zemí, kde je proces standardizace odborné zdravotní péče již v pokročilejším stadiu. Počítáme rovněž s pravidelnou aktualizací jednotlivých standardů tak, aby odpovídaly aktuálním a moderním medicínským trendům a postupům,“ vysvětlila následující postup ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Projekty navazují na ukončenou pilotní fázi realizovanou Odborným fórem pro standardizaci zdravotní péče, které funguje od minulého roku jako poradní orgán ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven pro tvorbu doporučených lékařských postupů. Za účasti odborníků z vybraných lékařských oborů pracovalo fórum na vývoji procesních postupů a na metodice tvorby standardů. „Ministerstvo zdravotnictví předpokládá zapojení široké odborné veřejnosti na všech úrovních projektů. Tito experti se budou podílet na vývoji standardů, na oponentních řízeních i na zkoušení aplikace standardů v praxi. Vedle nich se budou k jednotlivým návrhům standardů vyjadřovat další zájmové skupiny, zejména zdravotní pojišťovny a pacienti. Samo ministerstvo bude v rámci projektů plnit funkci koordinační a ekonomicko-organizační,“ dodává Daniela Filipiová. K zapojení resort vyzval i Českou lékařskou komoru. Ministerstvo zdravotnictví v současné době vyjednává o poskytnutí dotací z evropských operačních programů, které umožní realizovat jednotlivé projekty v potřebném rozsahu.

Rozsah péče se snižovat nebude

Zavedení standardů bývá často kritizováno, nejčastěji se v souvislosti s jejich zavedením hovoří o tom, že znamenají omezení přístupu k péči. „To je jeden z největších mýtů, rozsah hrazené zdravotní péče se snižovat rozhodně nebude,“uvedla Filipiová. Potvrdila také, že se chce co nejdříve sejít kvůli standardům s rebelujícím lidoveckým poslancem Ludvíkem Hovorkou. Podle ministryně šíří Hovorka „poplašnou zprávu, když tvrdí, že chce rychle zavést standardy a nadstandardy, tedy jen léčbu pro bohaté“. Ministryně mu předá svůj plán tvorby národních standardů péče s vysvětlením, jak budou vznikat a kde budou zveřejněny. Hovorka trvá na tom, že standardy musejí být v zákoně. Filipiová počítá s tím, že pacienti nově dostanou možnost připlatit si na nadstandard. Pokud například bude u léčení kýly standardem klasická „otevřená“ operace, pacient, který bude chtít operaci laparoskopickou, si rozdíl v ceně doplatí. Nyní musí nadstandardní operaci platit celou, přiblížila náměstkyně ministryně Markéta Hellerová.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Ministerstvo odstartovalo projekt standardizace

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo odstartovalo projekt standardizace

Komentáře

dalších 126 komentářů
M.T. Re:Z pohledu anestézie  | 26. 03. 2009 22:18

Laparoskopie je již nedílnou součástí chirurgie, některé operace jsou metodou první volby. Operují se supermobidně tlustí, operují se tak novorozenci, operují se tak geronti. Resekují se tak játra , slinivka, střeva, šijí se bypassy, provádí se radikální prostatektomie. Anestezie se tomu musí přizpůsobit. To, co platilo před 15 - 20 lety již neplatí nyní. Snaha udělat např. z laparoskop. CHCE nadstandart/ ačkoliv je lap. metoda první volby!/ je pouze snahou najít co nejběžnější a nejrozšířenější operaci, kde snad již každý rozumný člověk / kromě Filipiové/ bude chtít laparoskop výkon a tedy bude i motivován si za něj připlatit.

zubař Re:Re:Re:Re:Re:Standardy a nadstandardy versus řízená péče  | 26. 03. 2009 20:54

Ve stomatologii již od ledna loňského roku platí zcela volné ceny, kromě výkonů, které jsou tzv. plně "hrazeny" pojišťovnou. Tam přes to nejede vlak, pouze když pacienta přesvědčíte, že co je zadarmo za moc nestojí. No a potom je to zase za volné ceny. Jak si je vykalkulujete, je vaše věc. Vámi uvedený způsob kalkulace je považován za nejlepší, v tom máte pravdu, je to vlastně reálná cena. Jenže ji také musí někdo zaplatit. Bohužel ji nezaplatí žádná zdravotní pojišťovna na světě.

zubař Re:Re:fajn,a kdo to zaplatí  | 26. 03. 2009 20:36

Jestli znáte nějakého nešťastníka, který ještě míchá amalgam v Duomatu nebo podobném monstru, ze kterého se vypařuje rtuť, tak mu vyřiďte, že třepačka kapslí se dnes dá pořídit do deseti litrů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné