Ministerstvo plánuje kontrolu onkologií ve svých nemocnicích

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví plánuje hloubkovou kontrolu všech onkologických pracovišť v nemocnicích, které řídí. Prověřit se chystá postup léčby, smlouvy s pojišťovnami i vazby lékařů na farmaceutické firmy. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví odstupující vlády David Rath (ČSSD)…

Praha –

Onkologové financování léčby rakoviny tento týden kritizovali. Podle předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka kvůli letošním ministerským úhradovým a lékovým vyhláškám nedostalo moderní léky několik set pacientů. O nedostatku peněz na novou léčbu se zmínila i primářka onkologie pražské Thomayerovy nemocnice Jitka Abrahámová. Podle Ratha lékaři dostali v průměru o devět procent peněz víc než loni.

Vorlíček, který patří k předním onkologům v ČR, působí ve Fakultní nemocnici Brno. Ministerstvo do ní den po vystoupení onkologů poslalo kontrolu, která měla podle Ratha „objektivizovat skutečný stav věci“. Podle jejích výsledků dostala onkologie brněnské fakultní nemocnice na léky na předpis o 78 procent peněz víc a na léky při hospitalizaci o 30 procent víc než loni v prvním půlroce. „Lékový limit na první pololetí nebyl vůbec vyčerpán. Do rozpočtu nemocnice vracelo oddělení neutracené zhruba dva miliony korun,“ uvedl Rath. Dodal, že za vrácené peníze za léky oddělení dostalo odměnu 160.000 korun. Za další úspory získalo podle ministerské tabulky ještě zhruba 200.000 korun.

Mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Mach označil vyjádření primářky místní onkologie o nedostatku peněz na léčbu za nepodložené, informace podle něj byla „nešťastná a bohužel nepravdivá“. Ředitel nemocnice Petr Malý o situaci informoval ve čtvrtek ministerstvo. Podle Ratha si prý primářka „ani nezjistila, kolik peněz ve skutečnosti má“. Ministr uvedl, že se lékaři „dopustili neetického chování, když strašili nemocné“. Zváží prý, zda nepodá etické komisi na Vorlíčka stížnost, nebude ho žalovat a žádat „omluvu za nepravdivé výroky“.

Podle úhradových vyhlášek měly nemocnice v prvním čtvrtletí dostávat za stejnou péči jako loni o tři procenta peněz víc, ve druhém čtvrtletí pak o pět procent víc. Pokud však stanovené limity na léčbu překročily, hrozily jim sankce. Ministr připomněl, že ceny léků navíc letos klesly. V lednu se totiž snížila marže z 32 na 29 procent. Od srpna pak platí klesající obchodní přirážka, u ceny nad 5000 korun činí 10 procent.

Ministr přiznal, že moderní, drahá léčba „může být v určitých fázích roku problém“. Pokud se však podle něj prokáže v nemocnicích závažné pochybení, hrozí jejich ředitelům odvolání.

ČTK

Ministerstvo plánuje kontrolu onkologií ve svých nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!