Ministerstvo považuje odvolání ředitele pojišťovny za nezákonné

Ministerstvo zdravotnictví považuje odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) i předsedkyně její správní rady za nezákonné. Situaci v pojišťovně označilo za alarmující a připravuje opatření, která by zabránila případným škodám.

Ministerstvo to uvedlo v prohlášení na webu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zmínil jako možné krajní řešení uvalení nucené správy na pojišťovnu.

Devět z 15 členů správní rady pojišťovny, mezi nimiž byli především zástupci ministerstev obrany a financí spravovaných hnutím ANO, rozhodlo o odvolání ředitele VoZP Karla Šteina a předsedkyně správní rady Jitky Šebkové. Vedení pojišťovny převzal ekonomický náměstek Pavel Kolář, kterého rada pověřila řízením.

Jednání rady svolala místopředsedkyně Lenka Poliaková, která se stala novou šéfkou orgánu, Šebková se svoláním nesouhlasila. Jednání se nezúčastnili zástupci ministerstva zdravotnictví, protože úřad považoval takto svolané zasedání za nezákonné a v rozporu se statutem pojišťovny.

„Situace ve vojenské pojišťovně je alarmující a poslední kroky uskutečněné jen částí správní rady nás jen utvrzují v přesvědčení, že bude nutné přikročit ke konkrétním opatřením, abychom zabránili případným škodám. Situaci analyzujeme a připravujeme další postup,“ uvedl v prohlášení ministr Němeček. Ministerstvo má pravomoc uvalit na pojišťovnu, která má asi 700.000 pojištěnců, nucenou správu.

Ministerstvo neplatnost kroků správní rady opírá také o to, že pro odvolání zřejmě hlasovali lidé, u kterých existují právní pochybnosti o oprávněnosti členství.

O Šteinově odvolání se spekulovalo od loňského prosince. Policie ho loni obvinila z nehospodárného nakládání s penězi, stíhání se zřejmě týká více než 20 podezřelých zakázek. Pětašedesátiletý Štein, který VoZP řídil od července 2009, nařčení popírá.

Pravomoc uvalit nucenou správu ministerstvo zdravotnictví v roce 2005 využilo u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Tehdejší ministr David Rath svůj krok, který vyvolal značné politické kontroverze, zdůvodňoval rostoucím dluhem pojišťovny, který překročil 12 miliard korun.

Nucená správa může trvat maximálně rok a je velkým zásahem do činnosti pojišťovny, protože stát v podstatě přebírá kontrolu nad chodem organizace. Během nucené správy podléhají všechna rozhodnutí orgánů zdravotní pojišťovny schválení nuceného správce, který je zaměstnancem ministerstva zdravotnictví nebo financí. Podle zákona o zdravotním pojištění mohou v případě nucené správy pojištěnci pojišťovnu opustit a přejít k jiné.

Ohodnoťte tento článek!