Přejít na obsah

Ministerstvo přezkoumá standardy posudkových lékařů

zpět
15.2.2010
dokumenty, lupa, audit, kontrola
zvětšitdokumenty, lupa, audit, kontrolaZdroj: www.hotelinternetmarketing.com

dokumenty, lupa, audit, kontrola | Zdroj: www.hotelinternetmarketing.com

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá přezkoumat kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou. Reaguje tak na kritiku odebrání sociálního příspěvků pro takto nemocné děti.

Ministr Petr Šimerka po jednání se zástupci občanského sdružení Dítě s diabetem a rodičů dětí s cukrovkou oznámil, že se resort pokusí sjednotit standardy posudkových lékařů.

Reagoval tak na kritiku sdružení, které nesouhlasí s odebráním sociálního příspěvku dítěti s cukrovkou, které potřebuje stálou péči.

„Při hodnocení závislosti postižených lidí do 18 let věku se podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, porovnává rozsah, intenzita a náročnost pomoci a dohledu ve vztahu k fyzicky zdravému člověku stejného věku. Stupněm závislosti se rozumí to, do jaké míry je člověk kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu závislý na pomoci jiné fyzické osoby při péči o sebe sama a při zajištění soběstačnosti,“uvedla tisková mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Chystá se kulatý stůl

Ministr svolá kulatý stůl za účasti pediatrů, odborníků z ministerstva, České správy sociálního zabezpečení a zástupců posudkových lékařů.

Odborníci posoudí kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou na péči rodičů. Šimerka nevyloučil, že by se kritéria mohla zmírnit.

Posudkový lékaři by měli děti osobně vyšetřovat, nejen sledovat písemnou dokumentaci, zdůraznil. Vydat se má brožura pro rodiče i úředníky, která zpřehlední systém dávek.

Motejl: Selhání zdravého rozumu

Ombudsman Otakar Motejl označil minulý týden za selhání zdravého rozumu a státní správy rozhodnutí posudkového lékaře ze severní Moravy, že si čtyřleté děvčátko s cukrovkou může samo aplikovat diabetickou pumpou inzulin. Rodiče kvůli tomu přišli o příspěvek, na který podle Motejla mají nepochybně právo.

Příspěvek na péči se poskytuje podle rozsahu potřebné pomoci, ne plošně na diagnózu. To platí i pro děti s cukrovkou. Při hodnocení závislosti zdravotně postižených dětí se podle zákona o sociálních službách porovnává rozsah a náročnost pomoci k fyzicky zdravému dítěti stejného věku.

Lékařská posudková služba individuálně stanovuje a kontroluje stupeň závislosti na péči jiného člověka.

Podle stupně závislosti na péči druhého mají nezletilí například s cukrovkou nárok na 3000, 5000, 9000 či 12.000 korun. Na nejvyšší částku ovšem mají nárok jen lidé zcela nesoběstační.


Komentovat článek: Ministerstvo přezkoumá standardy posudkových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo přezkoumá standardy posudkových…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Jan Vereš ID  | 10. 08. 2010 18:43

dnes jsem byl u posudkove komise ohledně invalidniho duchodu ,častečneho. Sudivem jsem zjistil že nemam narok na duchod protože mam praci na plny uvazek,mit možna dluh někde v hospodě a čekat na něco od statu tak mi to ta radoby doktorka necha bože kde to už žijeme ja se snažim i přesto že ma m tumor moč. měchyře 11let dodržuji procedury žadne omluvy ale prej jsem stabylizovany o 15%SE MI SLEPŠILO ZDRAVI JE TO K SMYCHU ....DĚKUJI ZA PŘEČTENI

cifo to Peleczcech  | 16. 02. 2010 09:15

tedy spis zavidim, ze dokazou na to celkem kaslat, jenomze to zavidim nejenom posudkarum, ale VSEM!

cifo to Peleczech  | 16. 02. 2010 09:12

Placate nesmysly. Pokud se bude vest zdrav. dokumentace u odbor. lekare s cilem ziskani duchodu nebo prispevku, lepsi to nebude. Stihani za nepravdive lekarske zpravy se nedeje, pocet zadosti je velky, pocet posudkaru stejny, spis mensi, plat jako urednik, nemoznost mit soubezne praxi nebo alespon 1 mesic v roce stravit nekde v nemocnici, a hlavne nadavky, vyhruzky od neuspesnych zadatelu... To, ze dnes nejdou do terenu je nedostatek casu, zruseni povinnosti fysickeho vysetreni posudkarem je dano ministerstvem-celou koncepci, posuzuje se na zaklade nalezu. Nalezy jsou onicem, lzou, malokdy vypada zadatel tak, jak je napsano. Pak bere duchod, privydelava si nacerno, pardon, dnes jiz legalne, dene 8 hod. prac. doba. Dokud jsou penize, dejte, chranbuh aby se nekdo nestezoval, kdyz penize nebudou, nebude to na posudkare - takove je usmerneni pro posudkare. A tohle rozhazovani penez je priprava na povine nakupovani "pecovatelskych" sluzeb u firem, ne u rodinnych prislusniku, zasa jenom kseft, jako vsechno. Byt dobrym posudkarem, to chce opravdu hodne umet zesiroka, (hodne vic nez umi obvodak), jenomze PROC?, ZA CO a PRO KOHO? Tu praci jim vubec nezavidim.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné