Ministerstvo prosazuje změny v zákoníku

Titulní obrázek

Nový zákoník práce, který od ledna omezil možnost přesčasů, kritizují středomoravští lékaři, ředitelé tamních nemocnic i lékařské odbory. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je třeba zákoník změnit…

Nový zákoník práce, který od ledna omezil možnost přesčasů, kritizují středomoravští lékaři, ředitelé tamních nemocnic i lékařské odbory. Jejich placení vyvolalo napětí ve Fakultní nemocnici v Olomouc (FNO), kde jedna z odborových informací vystoupila vůči vedení nemocnice.

Všichni se shodují, že normu nelze na zdravotnictví napasovat a volají po novelizaci. Ministerstvo zdravotnictví včera ujistilo, že na změně již spolupracuje a věří, že do poloviny roku bude platit.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je třeba zákoník změnit. „Pro zdravotnictví je to upraveno nevhodně,“ uvedl. Na změně již spolupracují s kolegy z ministerstva práce a sociálních věcí. „Budeme navrhovat, aby bylo možné upravit pracovní dobu ve zdravotnictví odlišně od ostatních sektorů, třeba zmocněním vlády k vydání nařízení, které by toto upravilo,“ sdělil Cikrt.

Lékaři nad zákoníkem kroutí hlavou. „Nedá se dodržovat, jedině by se museli přijmout noví lékaři, ale ti by museli mít patřičnou kvalifikaci a ti nejsou,“ hodnotil zákon jeden ze specialistů olomoucké fakultní nemocnice.

Podle jejího ředitele Jaroslava Vomáčky je dnes potřeba deset lékařů. Lékaře hledají i další nemocnice, ale i záchranná služba, kde jejich nedostatek řeší externími spolupracovníky.

Zákoník práce nemocnice řeší uzavíráním dohod o pracovní činnosti. „Je to jakési řešení, ale na hranici legálnosti,“ uvedl Cikrt. To připouštějí i nemocnice.

Lékaři ale upozorňují, že přesčasové hodiny dané zákonem vyprší některým třeba už v březnu. „Věřím, že do poloviny roku se stihne změna přijmout. Záleží na přístupu sněmovny, na vstřícnosti poslanců, a pokud vím, poslanci ČSSD dali najevo, že se nebrání novelizaci,“ dodal.

Olomoucký deník

Ministerstvo prosazuje změny v zákoníku
Ohodnoťte tento článek!