Přejít na obsah

Ministerstvo prosazuje změny v zákoníku

zpět
2.2.2007

Nový zákoník práce, který od ledna omezil možnost přesčasů, kritizují středomoravští lékaři, ředitelé tamních nemocnic i lékařské odbory. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je třeba zákoník změnit...

Nový zákoník práce, který od ledna omezil možnost přesčasů, kritizují středomoravští lékaři, ředitelé tamních nemocnic i lékařské odbory. Jejich placení vyvolalo napětí ve Fakultní nemocnici v Olomouc (FNO), kde jedna z odborových informací vystoupila vůči vedení nemocnice.

Všichni se shodují, že normu nelze na zdravotnictví napasovat a volají po novelizaci. Ministerstvo zdravotnictví včera ujistilo, že na změně již spolupracuje a věří, že do poloviny roku bude platit.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je třeba zákoník změnit. „Pro zdravotnictví je to upraveno nevhodně,“ uvedl. Na změně již spolupracují s kolegy z ministerstva práce a sociálních věcí. „Budeme navrhovat, aby bylo možné upravit pracovní dobu ve zdravotnictví odlišně od ostatních sektorů, třeba zmocněním vlády k vydání nařízení, které by toto upravilo,“ sdělil Cikrt.

Lékaři nad zákoníkem kroutí hlavou. „Nedá se dodržovat, jedině by se museli přijmout noví lékaři, ale ti by museli mít patřičnou kvalifikaci a ti nejsou,“ hodnotil zákon jeden ze specialistů olomoucké fakultní nemocnice.

Podle jejího ředitele Jaroslava Vomáčky je dnes potřeba deset lékařů. Lékaře hledají i další nemocnice, ale i záchranná služba, kde jejich nedostatek řeší externími spolupracovníky.

Zákoník práce nemocnice řeší uzavíráním dohod o pracovní činnosti. „Je to jakési řešení, ale na hranici legálnosti,“ uvedl Cikrt. To připouštějí i nemocnice.

Lékaři ale upozorňují, že přesčasové hodiny dané zákonem vyprší některým třeba už v březnu. „Věřím, že do poloviny roku se stihne změna přijmout. Záleží na přístupu sněmovny, na vstřícnosti poslanců, a pokud vím, poslanci ČSSD dali najevo, že se nebrání novelizaci,“ dodal.

Olomoucký deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Olomoucký deník

Komentovat článek: Ministerstvo prosazuje změny v zákoníku

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo prosazuje změny v zákoníku

Komentáře

dalších 14 komentářů
Bianca Re:LOK FNO  | 5. 02. 2007 03:09

No, management uz to vi a tak je celkem v poklidu...

lékař mmm LOK FNO  | 5. 02. 2007 00:18

...a tak to vypadá, že LOK-SČL ve FNO kritizuje nový ZP, který má chránit zaměstnance, potažmo i lékaře. Není tomu tak, kritika legislativy byla míněna obecně - např. absence zákona o zdravotnickém zařízení, dále chybění legislativní normy o zdravotnické dokumentaci, o samostatném mzdovém ohodnocení zdravotníků, o personálním vybavení v lůžkových zařízeních atd., což vše souvisí se současným stavem. Nespokojenost lékařů ve FNO však není jen z důvodu legislativních nedostatků, ale hlavně proto, že nebylo dosaženo konsenzu při jednáních LOK-SČL s managementem nemocnice. Lékaři však věří, že zvítězí zdravý rozum a že se nakonec dohodnou, aby nedošlo k ohrožení péče o pacienty.

Jiří Wicherek Z casopisu CLK TM  | 4. 02. 2007 00:04

DÁREK Z MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ Nařízením vlády č. 567/2006 Sb. o minimální mzdě aj., které bylo zveřejněno 28. 12. 2006, se od 1. 1. 2007 ruší příplatekza práci ve ztíženém pracovním prostředí (tzv. rizikový příplatek). Návrh tohoto nařízení nebyl ČLK vůbec zaslán k připomínkování! Ministerstvo zdravotnictví za našimi zády poškodilo zdravotníky. Pro zachování stávajících příplatků doporučuji pokusit se domluvit s vedením zdravotnického zařízení. Byla by možnost situaci alespoň dočasně řešit formou mimořádného příplatku či navýšením osobního hodnocení. Jen pro „pousmání“ doporučuji přečíst si seznam virů ve výčtu podmínek pro uznání ztížených podmínek pro výkon povolání, jimiž je přiznání příplatku dnes podmíněno (§ 6, písm.h). Raději bez dalšího komentáře…. MUDr. Jana Vedralová, patolog

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné