Ministerstvo: Registrace do porodnic není problém

těhotenství, těhotná, gravidita

Přestože desítky těhotných žen čekají denně i několik hodin na to, aby se ve vybrané pražské porodnici mohly zaregistrovat k porodu, ministerstvo zdravotnictví to nepovažuje za problém.

Přitom budoucí maminky čekají na razítko s číslem například v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí i od velmi časných ranních hodin. To proto, aby měly reálnou šanci se do porodnice dostat.

Špatné zkušenosti? Pouze neoficiálně

„Ministerstvo zdravotnictví nemá informace ani stížnosti od pacientek, že by musely na registraci do porodnice stát frontu od šesti hodin ráno,“ sdělil Deníku Vlastimil Sršeň, ředitel Odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví.

Přitom nepříjemné zkušenosti se získáváním razítek do průkazky si sděluje spousta žen v diskusích na internetových serverech, a některé se dokonce obrátily i na tisk.

„Manžel si kvůli registraci musel vzít dovolenou, aby pohlídal našeho syna. Chtěla jsem také rodit v Podolí. Sdělili mi, že musím přijít osobně. Když jsem tam dojela, viděla jsem, že ve frontě stojí i budoucí tatínkové s potřebnými doklady a v kartotéce je zaregistrovali. Já jsem ale měla smůlu, byla jsem ten den již čtrnáctá a porodnice přijímá denně pouze dvanáct maminek,“ sdělila svoji zkušenost Eva Jarešová, která čekala na otevření registrační místnosti od půl sedmé ráno.

„Možná bych uspěla, kdybych tam stála už od šesti,“ dodala. Pražské porodnice podle vyjádření ministerstva zdravotnictví poskytují specializovanou péči, a jsou proto vystaveny velkému zájmu rodiček nejen z Prahy a Středočeského kraje.

„Vzhledem k této situaci a kapacitním možnostem porodnických pracovišť v Praze byla zavedena jednotlivými zdravotnickými zařízeními registrace těhotných žen,“ hájí dohodu pražských porodnic Sršeň.

Ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Feyereisl Deníku dříve sdělil, že nepříjemnosti s registracemi by vyřešilo rozšíření porodnice. Jenže stát podle něj zvýšení kapacit pracoviště nepodporuje.

Hlavní město chce vyjednávat

„Navýšení počtu lůžek by mělo vycházet z reálných možností jednotlivých porodnic a záleží na tom, zda k tomu mají prostorové, přístrojové a hlavně personální vybavení, a je zcela v kompetenci ředitelů jednotlivých porodnic,“ odpověděl na dotaz Deníku mluvčí Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo prý může průběh registrací do porodnic ověřit a následně doporučit ředitelům nemocnic, aby zvolili jiný systém.

Vedení Prahy se současný průběh registrací do porodnic nelíbí a hodlá schůzku s řediteli pražských nemocnic a porodnic iniciovat na konec srpna případně začátek září.

„Budeme řešit možnosti navýšení kapacit,“ sdělil Milan Pešák (ODS) radní pro oblast zdravotnictví. Na problémy s přijímáním pacientek do porodnic si totiž stěžuje i pražská záchranka.

Ohodnoťte tento článek!