Ministerstvo vnitra připravuje policejní databázi vzorků DNA

Ministr vnitra Gross požádal FBI o speciální program na analýzu genetických vzorků zločinců. Policejní databázi vzorků DNA (kyseliny deoxyribonukleové), kterou připravuje Ministerstvo vnitra, lze použít pouze k identifikaci osob. Nelze ji zneužít ze strany pojišťoven nebo zaměstnavatelů pro posuzování zdravotního stavu klientů nebo pracovníků, tvrdí Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd…

„Policisté mohou znát maximálně strukturu nepatrného kousku DNA, který je u každého jedince jiný,“ uvedl Pačes. „Tento tzv. otisk DNA v sobě nenese žádnou dědičnou informaci, nekóduje žádnou chorobu,“ podotkl.

Zneužití sebraných genetických údajů vyloučil i ředitel pražského kriminalistického ústavu Jan Hlaváček. „Spolupracujeme úzce s Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ vysvětlil. Zřízení genetické databanky umožnila až novela zákona o policii. Hlaváček i jeho genetik Daniel Vaněk se dušují, že opatření budou natolik přísná, že nebude možné vzorky DNA ani zaměnit, natož zneužít informace z nich plynoucí. Policie navíc nakládání se vzorky upraví přísným interním předpisem. Předseda Úřadu na ochranu osobních údajů Karel Neuwirt našemu listu sdělil, že bude na databázi dohlížet, i když podle některých právních výkladů na to nemá ze zákona právo. „Policie má pouze výjimky z některých ustanovení zákona o ochraně údajů. Nemusí nám například oznamovat, že přenáší data do ciziny. Ale z dozorové kompetence vyjmuta není,“ vysvětlil Neuwirt.

Česká policie splnila i podmínky americké FBI a ministr vnitra Stanislav Gross zaslal jejímu vedení minulý týden dopis, ve kterém požádal o poskytnutí speciálního počítačového systému pro analýzy DNA. V září, nejpozději v říjnu, odjedou do Spojených států na školení dva čeští policejní genetici. Poté přijede expert FBI, nainstaluje srovnávací program a od ledna se bude databáze plnit záznamy. Již v současné době ale čeští policisté s genetickými vzorky pracují. Ročně jich analyzují kolem tří tisíc.

Šéfka londýnské Forensic Science Service Janet Thompsonové, která školila české experty, tvrdí, že samotná expertiza DNA se jako důkaz použít nedá. Srovnání vzorků z databáze a místa činů slouží policii jen jako vodítko. Po dopadení údajného pachatele se odebírají vzorky nové a opět porovnávají, genetik poté zpracuje znalecký posudek, který bývá předložen soudu.

Podle britského kriminalisty Bena Gunna pomohla tamní genetická databáze odhalit již 832 vrahů.

Jan Hrbáček, Aleš Vojíř, Hospodářské noviny, 25.7.2001

Ohodnoťte tento článek!