Ministerstvo vyděsilo pacienty i úředníky nemocnice v Lounech

Pacienty, radniční úředníky i vedení nemocnice v Lounech vyděsil návrh výběrové komise ministerstva zdravotnictví omezit akutní péči ve zdejším soukromém špitále. Ministerstvo se brání, že jen postupovalo podle zákona a doporučilo řešení, která budou ve prospěch pacientů jak v Lounech, tak v jejich okolí…

„Jedná se o standardní krok, nikoli o nějakou svévoli ve vztahu ke zdravotnickému zařízení, které je obchodní společností, a už vůbec ne o ohrožování dostupnosti péče,“ zdůraznil Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo jednalo podle Šebora na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle něj musí každé zdravotnické zařízení, které chce peníze z veřejného zdravotního pojištění, požádat o vypsání výběrového řízení.

„Teprve na jeho základě lze podepsat smlouvu mezi zdravotnickým zařízením a pojišťovnami,“ vysvětlil.

Zadluženou nemocnici v Lounech prodal letos Ústecký kraj společnosti Nemocnice svaté Alžběty. Její jednatel Jiří Macháček připomněl, že společnost převzala zařízení pod podmínkou, že se rozsah lůžkové péče nejméně pět let nezmění.

Lounský špitál totiž koupila až po restrukturalizaci. Ta loni v září zrušila pětasedmdesát lůžek dětského, čtyřiačtyřicet gynekologicko-porodnického a pět anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Zůstala interna s dialýzou, lůžka následné péče, chirurgie a čtyři postele na jednotce intenzivní péče.

„Nový majitel již začal s konsolidací nemocnice, vybudoval nové oddělení následné péče a za souhlasu kraje připravil další rozšíření činnosti,“ uvedl Macháček.

Lounskou radnici postoj ministerstva vyplašil.

„Rádi bychom věřili, že definitivní rozhodnutí ministryně bude od doporučení komise odlišné. Dosavadní přístup nového majitele nemocnice směřuje naopak k rozšíření zdravotní péče a má plnou podporu vedení města,“ informoval lounský starosta Jan Kerner (ODS).

Obavy města i majitelů nemocnice vzbudila skutečnost, že se ministerstvo zabývalo nemocnicí, která je soukromá. Na rozdíl od fakultních špitálů ji ministerstvo nespravuje.

Právo, Šárka Tonarová

Ohodnoťte tento článek!